За района
    Живият плет създава своеобразна атмосфера в дворовете и градините, предпазва ги от външното пространство, омекотява линиите на границите и е своеобразен фон за цветни и схеми на засаждане и видовете текстура на растенията. Нещо повече, живата растителност се предлагат във всякакви форми, цветове и размери и докато я подрязвате от време на време (или наемате професионалист да го направи), те могат да растат и да процъфтяват, както плътно оформени, така и естествено свободни. Възможностите са наистина безкрайни и има подходящ жив плет за всяка градина и всеки градинар.
    Професионална статия 378
    jiv plet
    Имаме 178 изпълнители за района на Градинарство, градина, двор:

    1. Време за засаждане на жив плет

    Всяко време между ноември и март е идеалният период да поръчате нов жив плет за засаждане, тъй като тогава има много млад разсад (растенията се продават с корени и само няколко клонки, а не като вече оформени). Това е много по-евтино от закупуването на израснал разсад за жив плет, който може да бъде намерен през лятото, а също така означава, че растенията ще се нуждаят от по-малко поливане и като цяло ще бъдат по-издръжливи, ако бъдат засадени преди края на зимата. Разбира се, можете да ги закупите на какъвто етап от растежа си искате, в зависимост от вашите нужди.

    2. Подрязване или орязване на живия плет

    Вярно е обаче, че всеки предпочита да избере жив плет, който не изисква големи грижи и работа, свързана с него, и няма много разходи. Що се отнася до това - не се притеснявайте - докато можете да го подрязвате веднъж или два пъти годишно (ако имате нужда от помощ, опитен градинар е най-добрият избор), има малък шанс вашият жив плет да се превърне в бреме в какъвто и да е смисъл.

    3. Грижи за живия плет

    Живият плет е отлично решение за всички видове дворове и градини, тъй като не изисква много поддръжка. Просто се постарайте да работите около живия плет по време, когато птиците не гнездят в него. Зимата често е най-доброто време за по-сериозно подрязване, а през други периоди от годината зависи от вида на живия плет, кога цъфти и т.н. Също така си струва да вземете предвид съществуващите условия, преди да изберете тип жив плет. Помислете какъв тип почва имате, колко светлина ще получи, дали ще можете да го поливате в сухи периоди и т.н.

    4. Жив плет - видове

    Жив плет най-често се формира от бързорастящи видове иглолистни или широколистни дървета, тоест декоративни храсти. Широколистните видове, разбира се, остават без листа през есента, така че в най-студения период от годината не може да бъдат защита от вятъра или студа.

    4.1. Свободно растящи живи плетове

    Свободнорастящите видове храсти се формират свободно и са предимно цъфтящи растения, така че са по-подходящи за по-големи градини, където ще имат повече пространство. По принцип дори не се подрязват, за да не им се наранят листата и да цъфтят, затова само се оформят, за да не "подивеят". За такъв жив плет можете да използвате различни цъфтящи растения или храсти, като испански или черен бъз, форзиция, мечо грозде, деуция, японска дюля, шипка и други подобни.

    4.2. Жив плет, който се подрязва или орязва

    Подрязаният жив плет, който е по-често срещан, може да се използва и при по-малко пространство. Тисовете, кипарисите, чемширите, лавровите дървета, габърът, червенолистният бук, глогът и други вечнозелени видове са известни като живи плетове, които се подрязват или орязват. Този вид жив плет расте малко по-дълго, дори до 10 години, за да е подходящ. Затова най-добрата височина за тях е около 2 m, ако искате да е бъде градинска ограда. Но ако използвате живия плет само за ограждане на страната, която гледа към улицата, той трябва да е с височина между 70 и 100 см.

    4.3. Бързорастящи живи плетове

    Нарастналият жив плет всъщност е този, който виждате на снимките и искате около дома си. Винаги обаче ви препоръчваме да обмислите как ще изглежда той в действителност, когато достигне пълен растеж и развитие. Дайте приоритет на желания външен вид пред скоростта на растеж. Някои от най-бързо растящите живи плетове, като лейландския кипарис, не са непременно най-красивите.

    Много често срещани видове живи плетове, да не говорим за местните, са prunus laurocerasus rotundifolia (лаврова череша), crataegus monogina (глог) и tacus baccata (тис) - те растат доста бързо и са добър компромисен избор. Ако много бързате и нямате търпение за „истински“ жив плет, помислете за инвестиране в малко по-нарастнали растения.

    4.4. Живият плет изглежда красив през всеки сезон

    Ако искате вашият жив плет да предизвиква интерес през цялата година, не можете да направите по-добър избор от класическия carpinus betulus (габър) или fagus silvatica (червенолист бук). И двата вида са широколистни, но през зимата запазват красивите румени листа, които се развиват през есента. Да видите криволичещата структура на голям жив плет като този през зимата не е нищо друго освен красиво.

    Докато можете да подрязвате живия плет веднъж или два пъти годишно, няма шанс той да се превърне в бреме в някакъв смисъл
    Докато можете да подрязвате живия плет веднъж или два пъти годишно, няма шанс той да се превърне в бреме в някакъв смисъл

    5. Предимства и недостатъци на живия плет

    Предимствата на живия плет са, между другото, че е красив на пръв поглед и цената му е по-ниска. Освен това живият плет е по-издръжлив от готовите. Мнозина обаче считат за техен недостатък, че се нуждае от редовна поддръжка - подрязване, орязване, торене, плевене. Освен това, трябва да изчакате известно време, за да порасне до желания размер и плътност.

    Живите плетове не са нищо ново. Освен че разкрасяват пространството във всеки смисъл, напоследък все повече се оценява техният принос към устойчивостта. Живите плетове са от съществено значение за насекомите, дивите животни и птиците както в градските, така и в селските райони. Крайно време е живите плетове да се завърнат в нашите градове, да намерят отново своето място в големи и малки градски градини. В крайна сметка, те значително подобряват качеството на въздуха!

    6. Поддръжка на живия плет - цени

    Цената за поддръжка на градината варира в зависимост от вида и обема на работата и обикновено се определя по споразумение с градинаря, който наемате. В момента цените на труда за подрязване на жив плет варират около 2 лева/m.

    Професионална статия 378
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Градинарство, градина, двор?

    Имаме 178 изпълнители за района на Градинарство, градина, двор:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 178 изпълнители за района на Градинарство, градина, двор
    8.7
    0

    ТИ ЕЙЧ КОНСУЛТИНГ ООД

    Никола Мушанов
    8.7
    0

    ГРИЙН ДИЗАЙН - СВ ЕООД


    8.7
    0

    ЦВЕТОМАНИЯ ЕООД


    10
    0

    Боляръ ЕООД