За района

    Топлоизолация на покрива - как правилно да изолирате покрива

    Статията е видяна от 640+ потребители
    Видът на изолацията на покрива зависи от това дали става въпрос за нова сграда или ремонт. Изолацията на покрива обикновено се извършва отвътре, но трябва да се внимава покривът да се проветрява, за да не се натрупва влага там. Най-добрият избор при изграждане или ремонт на покрив е твърдата или меката минерална изолация. Според нас ефективната покривна изолация може да се направи в 5 стъпки.
    Професионална статия 640
    termoizolaciya na pokriv
    Имаме 93 изпълнители за района на Изолация на мансарда:

    1. Топлоизолацията на покрива е много важна

    Нека първо изясним някои основни факти. Една четвърт от топлината в неизолирана къща се губи през покрива. Изолацията на мансарда, таванско помещение, таван, скатен или плосък покрив е ефективен начин за намаляване на топлинните загуби и намаляване на сметките за отопление. Когато е монтирана правилно, покривната изолация би трябвало да се изплати многократно за своя предвиден 40-годишен живот.

    Около една четвърт от цялата топлина от къщата се губи през покрива, така че правилното поставяне на топлоизолация на покрива е наистина важно
    Около една четвърт от цялата топлина от къщата се губи през покрива, така че правилното поставяне на топлоизолация на покрива е наистина важно

    2. Изолация на покрива за по-приятно лято

    Изолацията предотвратява загубата на топлина от жилищните помещения, така че таванското пространство ще бъде по-топло през зимата и по-хладно през лятото. Този аспект е много важен за тавански или мансардни апартаменти, защото в противен случай бихте били принудени да охлаждате прекомерно помещенията с климатик, тъй като през лятото покривът се загрява най-много, а помещенията под него са пословично винаги най-топли. Правилно изпълнената топлоизолация на покрива осигурява приятна жилищна среда през всички сезони.

    3. Топлоизолация на покрив с вентилационно покривно покритие

    3.1. Видове покривни изолации

    Голяма част от покривите в новите и старите сгради са вентилирани, за да може влагата да се изпарява и да не прониква в по-дълбоките слоеве на конструкцията. Има три най-често срещани начина за изолация на покрива, които се различават основно по избора на вида на изолационните материали, по-точно вида на стъклената или каменната вата и подходящото покривно фолио или мембрана.

    3.2. Топлоизолацията на покрива влияе върху вентилацията на покрива

    Неизбежната последица от поставянето на добра изолация на къщата е, че тя "диша" по-малко. Когато се предотврати преносът на топлина от по-топло към по-хладно пространство, проблемите с влагата или кондензацията може да се влошат. Но нека да ви успокоим: при правилен монтаж на топлоизолацията и правилно изпълнение на всички детайли няма място за страх, защото влагата и кондензацията най-често се дължат на създаването на термомостове. Термомостовете са строителна грешка и следствие от неизолирани, тоест недобре изпълнени елементи на конструкцията.

    Ако в момента имате топлинни мостове в къщата си, можете успешно да ги санирате с подходяща топлоизолация.
    Изолацията на покрива може да се извърши със стъклена или каменна вата
    Изолацията на покрива може да се извърши със стъклена или каменна вата

    4. Как да изолирате покрива

    Погледната отвън навътре покривната конструкция се състои от покривно покритие, носещи покривни греди, напречни и контра летви, водоустойчиво фолио, пълнеж от каменна или стъклена вата, паронепропусклива мембрана, евентуално, подложен филц и накрая гипсокартонени плочи, по-известни като кнауф, с които се затваря покривната конструкция. Най-разпространеният и в същото време най-добрият начин за поставяне на топлоизолация се извършва чрез правилния монтаж и поставяне на всеки един от тези елементи.

    Напречно сечение на покривна изолация
    Напречно сечение на покривна изолация

    4.1. Греди и летви на скатен покрив

    Първият слой на покривната конструкция са носещите греди, които изграждат покривната конструкция (скелет). Над тези наклонени греди се поставят напречни летви, които имат за задача да ги свързват и държат здраво. Под носещите греди, също напречно минават т. нар. контралетви и така се завършва така наречената скара, тоест покривът, към който се закрепват всички останали слоеве изолация.

    4.2. Паропропускливо или водоустойчиво фолио

    Този важен елемент се нарича още вторично покривно покритие, което позволява преминаването на водните пари отвътре навън, като същевременно предотвратява проникването на вода или влага в обратната посока. Днес на пазара може да се намерят много типове и видове висококачествено покривно фолио, като майсторите обикновено решават да монтират цялата система от един и същ производител за най-добра взаимна съвместимост.

    4.3. Топлоизолация на покривното покритие - първи слой

    Според съвременните енергийни изисквания покривът трябва да бъде покрит с каменна или стъклена вата на два слоя. Първият слой изолация се поставя между носещите покривни греди, тоест ребрата. Ролките стъклена вата се нарязват на ширина, съответстваща на разстоянието между гредите и след това се поставят в тези междинни пространства, всъщност само се напъхват, защото нямат нужда от фиксиране. Изолацията в тези пространства се пригажда - тя трябва да бъде с дебелината на гредореда или в някои случаи, за по-лесно полагане, малко по-дебела.

    4.4. Изолация на покривното покритие - втори слой

    За да бъде правилно изпълнена топлоизолацията на покрива е необходим достатъчно дебел слой топлоизолация. Само един слой не е достатъчен, затова трябва да се постави допълнителен, втори слой върху първия. Вторият слой изолация се поставя напречно върху първия и отново е каменна или стъклена вата.

    Топлоизолацията на покрива общо трябва да бъде между 25 и 40 cm. Дебелината зависи и от това, какъв енергиен клас къща искате да постигнете - една пасивна или нискоенергийна къща се нуждае от по-дебел слой.

    4.5. Парна бариера

    Важен елемент от покривната изолация е парната бариера, т.е. специално фолио, което не позволява на влагата да премине в конструкцията на сградата. На пазара има много от тези бариери под формата на фолио и мембрани, поне толкова, колкото са и производителите на строителни материали.

    4.6. Гипсокартонени плочи на долната страна на покривната конструкция

    Завършващият слой при изграждането или ремонта на тази част от конструкцията са гипсокартонени плочи или по-известният кнауф върху алуминиева конструкция, тоест профили, които придават окончателен вид на покрива, тъй като затварят конструкцията от долната страна. Трябва да се подчертае, че този тип плочи служат повече за завършване на изолацията на покрива, но не оказват съществено влияние върху изолацията на самия покрив. Ето защо те не може да бъдат заместител или допълнение на недостатъчна или некачествено направена топлоизолация.

    5. Предимства на топлоизолацията на покрива

    Изолацията на скатен покрив става бързо и лесно само с елементи за сух монтаж, като предимството им е тяхната компактност. С този метод се постига висока термична стабилност на покрива и пожароустойчивост. Като цяло, този вид изграждане или ремонт на покривната конструкция прави много за микроклимата в жилищните помещения.

    Професионална статия 640
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Изолация на мансарда?

    Имаме 93 изпълнители за района на Изолация на мансарда:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 93 изпълнители за района на Изолация на мансарда
    9.3
    0

    НИКИ СТРОЙ ЕКСПРЕС ЕООД


    8.6
    0

    Д И Д Съплай оод


    9.6
    0

    К ЕНД К СТРОЙ ЕООД

    5
    9.6
    0

    ВИВА БИЛД ГРУП ЕООД

    5