За района
    Лори-асфалтиране
    При благоустройството на двора често се сблъскваме с въпроса: асфалтиран ли да бъде или настлан с плочки? Честно казано, дворовете с плочки изглеждат по-хубави, но асфалтирането е по-евтино и по-бързо и много хора избират този вариант.
    Професионална статия 163
    asfaltirane na dvora
    Имаме 111 изпълнители за района на Асфалтиране:

    1. Асфалт: състав и употреба

    Основният компонент на асфалта е битум (земна смола) – лепкава, черна и много плътна смес от органични остатъци. Ключът при подготовката на асфалта е правилната пропорция на различните вещества. Само в правилното съотношение отделните елементи осигуряват желаните качества на асфалта. Най-важната характеристика на асфалта е еластичността. Освен това, асфалтът трябва да е устойчив на атмосферни условия и стареене.

    2. Асфалтиране на двора

    2.1. Кои повърхности се асфалтират

    Асфалтът е универсален материал в строителството и се среща навсякъде. Когато става въпрос за частни къщи, алеите обикновено са асфалтирани, но все по-често се асфалтират и цели дворове. Асфалтират се и повърхностите около жилищни сгради, блокове и обществени обекти.

    2.2. Предимства на асфалтирането

    Основното предимство на асфалтирането е, че асфалтираните повърхности не изискват поддръжка. Този вид двор е устойчив на механични повреди, износване, атмосферни влияния и най-вече е дълготраен. Асфалтираната настилка определено е по-евтина от павираната настилка и се прави по-бързо. Подовото отопление може лесно да се монтира под асфалтови алеи и рампи, което чрез поддържане на постоянна температура от 5 до 7°C предпазва тези повърхности от замръзване и по този начин позволява безпроблемно шофиране през зимата.

    2.3. Недостатъци на асфалтирането

    Един от основните недостатъци на асфалта е, че независимо от качеството на сместа и професионализма на извършената работа, той ще се напука поради температурни разлики и промени в метеорологичните условия, особено по краищата. Ако пукнатините не бъдат поправени в продължение на няколко години, може да очаквате плевели да започнат да растат от тях и те ще продължат да се напукват и разпространяват, а ако пукнатините се разширят и станат дупки, те ще се напълнят с вода, която ще замръзне през зимата и ще се топи през пролетта, като ще  отпадат цели парчета асфалт, което след това ще доведе до още по-големи проблеми. Допълнителен недостатък на асфалта е, че той става много горещ през лятото и тази топлина след това се отделя от повърхността. Това на практика означава, че в случай, че по-голямата част или целият двор е асфалтиран, ще имате проблем с прегряването. Не на последно място може да се каже, че по-големите асфалтови площи в естествения пейзаж изглеждат изкуствено и меко казано много неуместно. Затова ви съветваме да избягвате асфалтирането в естествена среда или да го намалите и ограничите максимално. Асфалтът не е лесно заменим материал, така че околната среда ще бъде видимо белязана в продължение на десетилетия.

    2.4. Кога асфалтирането не е възможно

    Има случаи обаче, когато дворът не може да бъде асфалтиран. Това се случва например, когато земята се напоява или когато има защитен пояс и такава площ не трябва да се затваря. От друга страна, от естетическа гледна точка голяма асфалтирана площ може да бъде под въпрос. Асфалтът е съвсем монотонен, изкуствен материал, много видим дори отдалеч; затова ви съветваме още при планирането да предвидите "острови от зеленина", които ще разчупят монотонността и еднообразието и ще внесат свежест на колорита.

    Асфалтирането на двора в определени случаи е отлична алтернатива на настилката с плочки
    Асфалтирането на двора в определени случаи е отлична алтернатива на настилката с плочки

    3. Асфалтиране

    Първо трябва да се направи основата, тоест нейната подготовка. Обърнете внимание на подготовката на основата, т.нар. буфер, особено на водопроводни точки, около канали и дренажи. Всички канали и дренажи трябва да бъдат правилно защитени и запечатани. Едва когато основата е напълно подготвена, започва полагането на асфалтовата смес, която се докарва на терен в смесители, т.нар. миксери и постепенно се изсипва. Много рядко асфалтовата смес се разстила ръчно; само когато машините не може да се приближат. Когато слоят асфалтова смес е разпределен равномерно и еднакво навсякъде, започва работата с валяк. Валирането е вид уплътняване на сместа и трябва да се извършва докато асфалтът стане толкова твърд, че водата да не може да проникне през него.

    Разбира се, ние винаги препоръчваме тези видове работа да се предоставят на професионалисти, най-вече за да няма различни пропуски, които след това може много бързо да доведат до щети. Подготовката на основата е ключова за качеството и дълготрайността на асфалтовата настилка. Тя трябва да е достатъчно твърда и солидна, за да има необходимата товароносимост. В противен случай много бързо ще се появят пукнатини, дупки, вдлъбнатини и други подобни, които ще трябва да бъдат доработени или ремонтирани по-късно. Щети възникват и когато асфалтът не е с подходящо качество, тоест когато пропорциите на съставните елементи не са правилно определени.

    4. Асфалтиране на двора - цени

    Колко струва асфалтирането на двора? Цената на асфалтирането на двора - подготовка, настилане на буфер, работа и асфалт с дебелина от 3 до 5 cm може да бъде между 29 и 31 лева/m2.

    Ако имате нужда от нашата помощ за благоустрояване на двора, изпратете ни запитване или задайте въпрос.

    Професионална статия 163
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Асфалтиране?

    Имаме 111 изпълнители за района на Асфалтиране:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 111 изпълнители за района на Асфалтиране
    9.3
    0

    ЕЛ КОНТРОЛ ЕООД


    10
    6

    AЛЕКСИЕВИ ГРУП 2021 ЕООД


    10
    21

    Ivanstroi91


    10
    1

    НИК НЕЛ