За района
    Поради относително високата си температура, подпочвените води са идеален източник на топлина и може да имат висок коефициент на ефективност. Това означава, че водата е най-енергийно ефективният от всички източници - според прогнозните годишни нива – след нея са земята и въздуха. Термопомпите „вода-вода“, макар и с малки размери, имат задоволителен потенциал – осигуряват високо ниво на преобразуване на енергия, достатъчно за задоволяване на всички битови нужди. Разбира се, според проектните изчисления капацитетът на цялата система се определя според обекта, за който е предназначена.
    Професионална статия 41
    termopompi voda voda
    Имаме 252 изпълнители за района на Термопомпи:

    1. Термопомпи „вода-вода“ - работа

    Термопомпата „вода-вода“ използва водата и нейната енергия за производство на топлина. Това може да бъде вода от поток, река, езеро, кладенец или специално направен сондаж. Подпочвените води, всъщност, геотермалната енергия са най-често срещаният източник на топлина за този тип устройства. Топлината на подземните води е много добър източник на енергия за термопомпи. Предимството ѝ е относително постоянно температурно ниво, в диапазона от 7 до 12°C.

    За да се използват подпочвените води, е необходимо да се направят две сонди - едната за изпомпване, а другата - за вливане, или по-точно връщане на водата обратно в подземните води. Първата сонда се оборудва с маркуч за потопяема помпа. По време на работа, устройството задвижва вода през помпата, която използва енергията за загряване на водата в отоплителната система и/или системата за загряване на вода за битови нужди. С няколко градуса (2°-4°C) по-студената вода след това се изпомпва във втората сонда, която е на 15-20 m от първата, и се връща обратно в подземните води.

    Количеството вода трябва да е достатъчно за безпроблемна работа, когато нуждите от топлина са най-големи. За използването на подпочвените води трябва да се получи съответното разрешително. Също така е необходимо да се извърши химичен анализ преди започване на работа.

    2. Термопомпи „вода-вода“ - предимства

    2.1. Използване на постоянна температура на подземните води

    Подпочвените води имат постоянна температура от порядъка на 7°-12°C и се задържат на това ниво дори през зимата, когато външните температури са под нулата. Термопомпата „въздух-вода“ изисква външни температури по-високи от -5°C, за да работи, въпреки че при толкова ниски стойности тя консумира повече електроенергия.

    2.2. Пасивно, тоест естествено охлаждане

    В месеците, когато външните температури са високи, можете пасивно да охлаждате къщата или апартамента си с помощта на термопомпа „вода-вода“.

    3. Водоизточници и монтаж на термопомпи „вода-вода“

    При монтажа на този тип устройства и системи трябва да се внимава при избора на водоизточник. Повърхностните водоизточници може да замръзнат, правейки ги неспособни да работят. Избраният източник трябва да осигурява достатъчно количество вода, тъй като в противен случай самата помпа ще се нагрее толкова много, че ще стане енергийно неефективна. Затова винаги се препоръчва да се консултирате със специалисти, преди да изберете и купите. Най-практичното е да наемете местна фирма, която вече познава ситуацията на място и знае от опит кое решение би било оптималното. Същата фирма най-вероятно ще ви предложи подходящия модел устройство и система, така че ако се договорите за цената, те ще извършат и монтажа, но и ще осигурят гаранцията, тоест поддръжка и сервиз.

    Потоците и реките като течаща вода са особено ефективни източници. Въпреки това, поради местоположението и законовите ограничения, те рядко са достъпни. Реките и потоците са постоянно пълни с прясна вода, така че външната температура не влияе на работата на термопомпата. Освен това е малко вероятно течен водоизточник да замръзне напълно през зимата.

    термопомпи вода вода сонди
    За да се използват подпочвените води, трябва да се направят две сонди – едната да изпомпва водата в системата, а другата - да я връща в подземните води.

    4. Срок на експлоатация на термопомпите „вода-вода“

    Термопомпите имат дълъг експлоатационен живот, който е средно 15-20 години. За най-дълъг експлоатационен живот на устройството и цялата система трябва да изберете качествена помпа от надежден и признат производител; сред тях има и модели, които може да издържат до 25 години. Професионалният монтаж и редовната и правилна поддръжка, както и навременното отстраняване на евентуални неизправности са най-важните условия за дълготрайната работа на термопомпата „вода-вода“.

    5. Термопомпи „вода-вода“ - поддръжка и сервиз

    Устройствата от този тип не изискват специални и чести намеси. Поради различното качество и чистота на водата, термопомпите винаги имат вградени пречиствателни филтри на входа на системата, които трябва да се почистват няколко пъти в годината и при необходимост да се сменят. Поради много фините частици примеси, които може да преминат през този филтър, е добре да проверявате редовно състоянието на топлообменника. Всичко това можете да направите сами, без помощта на сервизен техник. При термопомпите „вода-вода“, водният поток може да бъде по-малък поради понижаването на нивото на подземните води, но тогава помпата ще работи по-слабо. Въпреки това, нищо не може да се направи по въпроса; ситуацията ще се подобри, когато притокът на вода се подобри. Но това, което можете да направите предварително, е правилна и професионална оценка на водоизточника преди закупуване на термопомпа.

    На всички термопомпи, предназначени за отопление на помещения, независимо от източника на топлина, сервизният техник проверява състоянието на охлаждащия газ по време на редовни проверки. Налягането на охлаждащия газ трябва да е подходящо, тъй като това има най-голям ефект върху работата на термопомпата, последвано веднага от налягането на водата в отоплителната система. Преди водата за отопление да влезе в термопомпата, има филтър, който трябва да се почиства поне веднъж годишно, защото в противен случай може да се намали дебитът на водата и да се увеличи налягането ѝ в отоплителната система. Сервизният техник обикновено определя и настройва параметрите на различните функции, желаната температура и други опции.

    6. Термопомпи „вода-вода“ - гаранция

    Гаранционният срок на термопомпите варира при различните производители. В повечето случаи, обаче, основната гаранция на термопомпа „вода-вода“ е 2-3 години и покрива всички разходи за резервни части и ремонти. В допълнение към основната гаранция, повечето производители предлагат възможност за удължаване на гаранцията срещу допълнително заплащане.

    7. Кога ще се възвърне инвестицията в термопомпа „вода-вода“

    Средно, една инвестиция в термопомпа „вода-вода“ се възвръща за около 5 години. Като се има предвид дългият експлоатационен живот на устройството и цялата система, това означава минимум 15 години работа след изплащане на инвестиционните разходи.

    Професионална статия 41
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Термопомпи?

    Имаме 252 изпълнители за района на Термопомпи:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 252 изпълнители за района на Термопомпи
    8.7
    0

    АЙСГАРД ООД

    МАГАЗИН 13
    8.6
    0

    ЕКОТЕРМ КОМПАНИЯ ЕООД

    23
    9.8
    0

    ЕМДИ ИНЖЕНЕРИНГ ЕООД

    А
    10
    0

    Екотерм проект ЕАД