За района
    Всеки, който живее в лошо изолирани жилищни сгради, в близост до шумни пътища или има по-малки деца, е наясно с важността на добрата звукоизолация. Шумът, преминаващ през покрива, тавана или пода, може значително да повлияе на качеството на жилището. И така, как правилно да звукоизолирате дома си?
    Професионална статия 331
    zvukoizolaciya
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    1. Защо е необходима добра звукоизолация на стените?

    За съжаление, в XXI век не е възможно да избегнете шума дори в собствения си дом, въпреки че той трябва да представлява безопасна, спокойна и тиха среда, където можете да си починете и да се успокоите. Лошата звукоизолация означава повече шум в апартамента, което силно се отразява на психофизическото благосъстояние на всички членове на семейството. Шумът е особено смущаващ през нощта, когато не можете да спите спокойно от него. Също така е неприятно, ако работите от вкъщи и имате нужда от тишина, за да се концентрирате върху работата. Въпреки това, има много решения, които може да бъдат приложени, така че звукоизолацията на цялата или вашата част от сграда да бъде по-добра, но трябва да сте наясно, че няма да намерите пълно спокойствие никъде, в никоя градска среда.

    Висококачествената шумоизолация ще осигури максимално тиха среда, в която ще спите и работите по-спокойно.

    2. Звукоизолацията предотвратява разпространението на звука

    2.1. Разпространение на звука във въздуха

    По принцип, има два вида предаване или разпространение на звука –във въздуха и през стените, тоест конструкцията и подовите плочи. При първия тип - разпространението на звука във въздуха - звуковите вълни удрят стените и се предават през тях в съседните помещения. Такива тонове в дома се създават от говоренето на хората, ходене, течаща вода, електронни устройства, домакински и други уреди, като например перални или отоплителни уреди. Разбира се, шумът от непосредственото околно пространство на къщата също се предава по този начин.

    Предаването на звук във въздуха се обозначава с буквата R и се измерва в децибели (dB).

    2.2. Звукоизолацията на стените предотвратява разпространението на звук от удари

    Друг вид звук, който се предава е ударният. Това е екот, който не се разпространява във въздуха, а през строителната конструкция, което означава, че неговият източник трябва да е в пряк контакт със строителната конструкция. Екотът от удар често е по-смущаващ и интензивен от звука, разпространяващ се във въздуха, и също така е много трудно да се смекчи. Такива звуци се получават при бягане и ходене, при падане на предмет на пода или при местене на мебели; този вид ехо е характерно и за инсталации в стени, които обикновено вибрират по време на работа и по този начин създават шум.

    Най-често ударният звук се усеща от тези, чийто съсед ремонтира апартамента: въпреки че пробива два етажа надолу, изглежда, че пробива директно през стената ви. Предаването на звук през строителна конструкция се означава с L и също се измерва в децибели (dB).
    Добрата звукоизолация е от решаващо значение за психофизическото благосъстояние на всички членове на домакинството
    Добрата звукоизолация е от решаващо значение за психофизическото благосъстояние на всички членове на домакинството

    3. Как да намалим шума?

    3.1. Добра звукоизолация на фасадата

    Добрата звукоизолация значително намалява предаването на звука във въздуха, но трябва да знаете къде и как да я монтирате. Ако шумът от околната среда ви притеснява, трябва да се постави допълнителна топлоизолация от външната страна на фасадата, в съществуващия слой изолация, която освен че предотвратява преминаването на топлина, действа и като звукова бариера. Околният шум също може успешно да се неутрализира чрез монтиране на по-качествени прозорци. На пазара има прозорци с много висока звукова защита, които се използват най-вече в сгради като хотели до магистрали или летища и които значително намаляват предаването на звука от околната среда към вътрешността на сградата. Когато купувате прозорци, трябва да обърнете внимание на спецификациите за звукоизолация и да се консултирате със специалист по прозорци.

    Проблемни са и всички точки на проникване на звук, които по фасадата често се получават около щори, на места, където има пробив за инсталации, поради неправилно поставена дограма или изолация.

    3.2. Добра звукоизолация в къщата

    Ако искате да намалите шума в апартамента, тоест предаването на звука от стая в стая, шумозаглушителите като текстил, килими, завеси, възглавници, растения и др. ще бъдат от голяма помощ. На пазара има дори специални шумоизолиращи мебели. Във всеки случай се уверете, че всички съединения между стените и дограмата са правилно уплътнени; ако няма условия за друг вид решение, използвайте полиуретанова пяна. Ако това не помогне, означава че е под въпрос шумоизолацията на самата стена, която трябва да бъде добре ремонтирана и надградена, представлява голяма строителна намеса.

    Особено проблемни са преградните стени, които не са здраво съединени с пода и тавана. В този случай стената играе ролята на мембрана, която предава звука от една стая в друга, което е точно обратното на желания ефект. Нямате друг избор, освен да разрушите тази стена и да построите нова, тъй като съществуващата не може да бъде прикрепена отново към горната и долната повърхност.

    4. Минимална шумоизолация

    Минималната звукоизолация на стените в апартамента трябва да бъде такава, че нивото на шума да е 52 dB, а между къщите в редица - 55 dB. Същите стойности важат и за междуетажните конструкции, като допустимото ниво на ударния шум е 58 dB.

    5. Звукоизолация на стената

    Звукът преминава по-трудно през твърди материали, така че компактната бетонна или каменна стена ще абсорбира шума много по-добре от гипсова или газобетонна стена. Звукоизолацията на стената е от решаващо значение и трябва да се планира преди началото на строителството, тъй като е почти невъзможно да се поправи след това.

    На какво трябва да се обърне внимание, така че стените да са възможно най-добре шумоизолирани?

    • На първо място, трябва да се уверите, че стената е здраво съединена с пода и тавана, така че да не може да се клати като мембрана. Ако това е съществуваща стена, която не е фиксирана правилно, тя трябва да бъде съборена и издигната отново, защото в противен случай звукоизолацията на стената никога няма да бъде адекватна;
    • за лошата шумоизолация допринасят много различни отвори в стените за инсталации или носачи, които трябва да бъдат добре затворени и уплътнени с еластична замазка или специални уплътнения. При проектирането на самата къща трябва да се предвидят пробиви, но ако те не може да бъдат избегнати, трябва да се планира подходящо звуково саниране на тези места;
    • за да се намали предаването на звука около четири пъти, може да се издигне друга стена до съществуващата. Изчислителната оптимална дебелина е 5 cm, като за материали може да се използват гипсови плочи, ПДЧ или фиброциментови плочи, като много подходящи са и дървесни влакнести плочи (ПДВ). Единственото, на което трябва да се обърне внимание, е между новата и старата стена да има поне 5 cm разстояние и те да са анкерирани към летвите, които трябва да бъдат поставени върху еластичен материал, например неопрен.

    6. Звукоизолация на тавани и подове

    Следователно, може да се заключи, че шумът се предава по въздуха, а ударният звук чрез контакт с конструкцията на сградата. Звукът от удар се предава чрез ходене, особено тичане, работа на пералня или скърцане на паркета. Бетонна плоча или тухлен таван не са достатъчни сами по себе си, затова трябва да се добави така наречения „плаващ под“, тоест микроармирана замазка, която обикновено се излива върху стиропор или стиродур с дебелина между 3 и 5 cm. За да служи наистина по предназначението си, трябва да се отдели от стените с дунапреново фолио, а всички тръби и отвори за инсталации да се обвият с еластична лента на мястото на контакта със замазката.

    7. Заключение

    Звукоизолацията изисква добри материали и системи, които трябва да бъдат правилно вградени. Професионалният и правилно извършен монтаж е от голямо значение за крайния ефект. За добра звукоизолация на помещението не бива да забравяте прозорци, врати, вентилационни отвори и електрически инсталации. Ако се нуждаете от звукоизолация на помещения, стени, тавани или подове, с радост ще намерим изпълнители за този вид работи.

    Професионална статия 331
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Фасада?

    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада
    9.5
    0

    РЕСПЕКТ БИЛД ЕООД

    3
    9.2
    0

    Бекяров Билд ЕООД


    8.6
    0

    ДОНЧЕВИ ЕООД


    9.6
    0

    КОМФОРТ БГ 2