За района

    Оптимална дебелина на фасадата

    Статията е видяна от 1054+ потребители
    Пазарът предлага множество решения за класически контактни фасади от реномирани производители. За значението на дебелината на изолационната обвивка на всяка сграда сме писали много. Каква, обаче всъщност, е оптималната дебелина на фасадата, при минимални разходи и максимална ефективност?
    Професионална статия 1054
    fasadna izolaciya
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    1. Оптимална дебелина на фасадната изолация

    1.1. Каква е оптималната дебелина на изолацията?

    На първо място трябва да се обясни какво представлява оптималната дебелина на фасадата.

    Оптималната дебелина на фасадната изолация е тази, която най-добре предпазва сградата от енергийни загуби във всяко едно отношение и в същото време позволява използването на енергията в самата сграда да бъде рационално и икономично – следователно възможно най-ефективно.

    Прекомерната дебелина на изолацията на фасадата не само изисква ненужно големи разходи, поради влагането на по-голямо количество материали, енергия, време и труд, но и пречи на сградата да "диша" правилно.

    2. Фасадна изолация: минимална дебелина

    2.1. Дебелина на фасадната изолация по норматив

    Определената от нормативните уредби минимална дебелина на топлоизолацията не винаги е оптималното решение. Всъщност твърде тънкият слой стиропор, графитен стиропор или каменна вата не осигурява достатъчна топлоизолация или по-скоро такава, която да повлияе и на намаляването на разходите за отопление. Вярно е също, че много дебелите слоеве изолация оскъпяват и усложняват строителството, удебеляват ненужно стените и не позволяват на обвивката, а с това и на цялата сграда да "диша".

    3. Минимална дебелина на топлоизолацията спрямо материалите

    Разбира се, дебелината на топлоизолацията се влияе най-вече от материала, от който е направена. XPS изисква по-малка дебелина, за да се постигне същата степен на топлоизолация като например при каменната вата. Минималната дебелина на топлоизолацията с каменна или стъклена вата е приблизително еднаква, тъй като те всъщност са сродни видове материали. Най-тънкият слой се получава чрез прилагане на вакуумна топлоизолация, която се използва за изолация на космически кораби. За този тип изолация се използва специално фолио с дебелина едва няколко милиметра, но както се досещате те са изключително скъпи и се използват в строителството в редки случаи.

    Вакуумното фолио е най-тънкият вид топлоизолация, който съществува. Но тъй като е много скъп, се използва само за защита на определени детайли
    Вакуумното фолио е най-тънкият вид топлоизолация, който съществува. Но тъй като е много скъп, се използва само за защита на определени детайли

    4. Минимална дебелина на изолацията според цената

    Тъй като цените на топлоизолациите варират значително и са много различни една от друга, това със сигурност е един от основните критерии при избора на топлозащита. Минималната предписана дебелина на топлоизолацията никога не е и не може да бъде единственият критерий – тя се осигурява само от вакуумно фолио, което е толкова скъпо, че се използва за обработка само на отделни, специфични детайли, за да се предотврати образуването на термомостове. За останалите части от ограждащите елементи на сградата се предпочитат други материали, които са по-достъпни и съответно по-икономични. Най-доброто решение винаги е да се установи баланс между очакваните ползи и цената.

    5. Оптимална дебелина на топлоизолацията – естетика

    Тъй като няма недвусмислен отговор при определяне на стойността на оптималната дебелина на изолацията, един от важните критерии за вземане на решение е естетическият, всъщност как ще изглежда къщата след завършване на работата. Например по-малките прозорци в дебел фасаден слой изглеждат като дупки във втасало тесто, а това в никакъв случай не е желателно. От друга страна, големите прозорци в прекалено дебел корпус също няма да изглеждат много по-добре.

    Голямата дебелина на топлоизолацията на къщата също влияе върху недостатъчната осветеност на интериора.

    6. Дебелината на изолацията варира в зависимост от частите на сградата

    Не трябва да се забравя, че минималната дебелина на изолацията до голяма степен зависи от частта от къщата, която трябва да бъде защитена. Максималната дебелина на топлоизолацията трябва да е на покрива, защото там се губи най-много енергия. Ето защо топлоизолацията на покрива трябва да бъде 2-2,5 пъти по-дебела, отколкото на останалите части на сградата. Освен това защитният слой трябва да бъде по-дебел около основата, тоест мазето, приблизително същото като на покрива. На стените на мазето, които са в контакт със земята, дебелината на изолацията може да бъде няколко сантиметра по-висока, отколкото на стените над земята.

    Оптималната топлоизолация за покрива е двойно по-дебела от тази на фасадата
    Оптималната топлоизолация за покрива е двойно по-дебела от тази на фасадата

    7. Цената не трябва да бъде единственият фактор

    7.1. По-малката дебелина на фасадата може да означава по-високи разходи

    Ясно е, че при избора на фасада първо се гледа цената. По-евтината фасада обаче означава по-тънка изолация, а оттам и по-висока топлопроводимост, което се вижда от енергийните загуби още през първата година. Прекалено дебелата фасада също не е подходящо решение. Има ситуации, когато дори изолация от 30 сm или повече не може да намали топлинните загуби, а инвестиционните разходи надхвърлят всички очаквания.

    7.2. Цените на фасадите не се определят само от изолацията

    Ако изберете фасада с дебелина 20 сm, инвестицията в изолация ще представлява само 30 % от общите разходи. Трябва да знаете, че цената на фасадата включва разходите за транспорт, скеле, чийто наем е около 3 лв/m2 на ден, както и разходите за довършителната обработка на фасадата около отворите за прозорците и вратите. Ще платите само 20 % повече за изолационен слой с дебелина 20 cm, отколкото би ви струвала изолация с дебелина 15 cm.

    8. И така, каква е идеалната дебелина на изолацията?

    Счита се, че оптималната дебелина на фасадата е между 20 и 25 cm. Ако се използва XPS, можете също да се осмелите да намалите дебелината до по-малко от 20 cm. На покрива и около фундамента и сутерена термозащитата трябва да е почти два пъти по-дебела - около 30-40 cm. На стените на сутерена или мазето, спрямо останалата част от сградата, е достатъчна същата дебелина на изолацията или няколко сантиметра повече, но тя трябва да е водоустойчива.

    С такава дебелина на фасадата ще постигнете оптимална изолация и приемлива цена на фасадата. Ще платите около 35 лв/m2 за фасада, покрита със стиропор с дебелина 5 cm, докато за стиропор с дебелина 10 cm трябва да платите около 65 лв/m2. Ако се използва още по-дебел от 20 см, цената ще бъде около 30 евро/м2.

    Ако решите да правите нова или да санирате старата фасада, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 1054
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Фасада?

    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада
    9.5
    0

    КОНИ СТРОЙ ООД


    9.9
    0

    ДЪГА - ИМ ЕООД


    9.9
    0

    ПОПОВИ СТРОЙ ООД


    8.8
    0

    Амес 71 ЕООД