За района

    Боядисване на фасадата - възстановяване на фасадна боя

    Боядисването на фасадата обикновено се извършва, когато къщата е ново строителство или когато се налага основен ремонт. Състоянието на фасадата, обаче, не е въпрос само на външен вид. Боядисването на фасадните повърхнини предпазва слоевете от материали като мазилката, например, от външни влияния, позволява правилното функциониране на изолацията и има благоприятен ефект върху качеството на обитаване. Редовната поддръжка и боядисване на фасадата, също така, запазва пазарната и естетическата стойност на дома.
    Професионална статия 37
    boyadisvane na fasada
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    1. Боядисване на фасадата – на какви интервали трябва да се подновява покритието

    След десетина години водоустойчивостта на фасадната боя бавно започва да отслабва, така че възстановяването на фасадата се препоръчва най-късно след петнадесет години. Тъй като цялата повърхност на фасадата е постоянно изложена на всякакви добри и лоши метеорологични условия, както и температурни колебания, тя се замърсява, а цветът става все по-блед и измит. Ако не подновите фасадната боя навреме, може да настъпи повреда на мазилката, което допълнително води до високи разходи за ремонт и възстановяване, които със сигурност надхвърлят разходите, направени само за поддръжка на фасадата.

    2. Фасадни бои – каква да се избере

    Днес на пазара се предлага широка гама от различни видове, типове и варианти на бои за фасади от различни производители и доставчици. Има продукти, специално предназначени за първоначално боядисване, продукти за саниране, възстановяване и поддръжка на фасадна боя, продукти за гладки или грапави повърхности и др. Ето защо не трябва да взимате никакви продукти без консултация със специалист. Купувайте само това, което е подходящо за съществуващата фасадна основа (вид, качество, възраст). Следователно е необходима внимателна и реалистична оценка на състоянието на основата на фасадата. Фасадните бои може да бъдат паропропускливи (високо и средно) или водоустойчиви (високо и средно).

    2.1. Фасадна боя - акрил

    Този вид фасадна боя е водоустойчива и паронепропусклива. Избира се за фасади, чиито повърхности са гладки, фино изравнени или от бетон, който трябва да е на най-малко един месец (така че водата да се е изпарила напълно от него). Има и микроармирана версия на акрилна боя за фасади от синтетични влакна. Притежава същите свойства като обикновената акрилна боя, но може да се използва и за по-малко грапави до грубо структурирани повърхности.

    Най-евтини са акрилните фасадни бои.

    2.2. Фасадна боя - силикатна

    Тези видове бои са подходящи за по-стари сгради, защото наподобяват старинни материали, затова се използват при обновяване и реставрация на фасади на исторически паметници и защитени сгради. Силикатната фасадна боя е паропропусклива, поради което може да се използва със стари или нови фини варови и вароциментови разтвори. Вариантът със синтетични влакна е особено подходящ за боядисване на груби декоративни мазилки.

    2.3. Фасадна боя - силиконова

    Силиконовата фасадна боя е както водоустойчива, така и паропропусклива. Използва се за гладки, фино измазани фасадни повърхности. Микроармираната версия на силиконовата фасадна боя предотвратява натрупването на замърсявания по повърхността на фасадата. Има и безцветно покритие със силикон, което повишава водоустойчивостта на фасадната боя и мазилка. Подходяща е и за защита на камък и каменни облицовки.

    Силиконовата боя е устойчива на вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи и димните газове върху фасадата.

    2.4. Фасадна боя – на варова основа

    Една от фасадните бои, която напълно пропуска пара, се използва за по-малко взискателни фини мазилки. Най-широко се използва при реставрация и обновяване на исторически, защитени сгради и паметници.

    2.5. Фасадна боя - самопочистваща се

    Самопочистващата се микроармирана фасадна боя действа на принципите на нанотехнологиите и е с висока паропропускливост. Това е най-скъпата и сложна от всички фасадни бои. Съдържа силиконови вещества, които образуват текстурен слой върху фасадата, който е напълно водоустойчив.

    В същото време тази боя не задържа и не абсорбира сажди, прах или други примеси. Всичко, което се намери върху нея, може да бъде отмито от дъжд или сняг. Друго предимство е, че този вид боя не се напуква на местата, където е нанесена по-плътно (жлебове, ленти, бразди...), поради тънките синтетични влакна, които играят ролята на микроармировка.

    обновяване на фасада
    Подновяването на фасадното покритие се препоръчва на всеки 15-20 години, независимо от вида или типа боя

    3. Как се боядисват фасадите

    3.1. Подготовка на основата

    Първата стъпка преди нанасяне на боя върху фасадата е правилната подготовка на старата основа. Необходимо е внимателно да се оцени вида на основата и нейното състояние. Различни дребни повреди по мазилката трябва първо да бъдат поправени, тоест запълнени.

    3.2. Достъп до повърхнините на фасадата

    Измазването или боядисването на едноетажни или двуетажни къщи най-често се извършва с помощта на мобилни скелета и алуминиеви стълби, тъй като това е най-бързият и лесен начин. При по-големи и високи сгради е необходимо да се постави строително скеле, респективно, да се осигури наемането на подемна платформа.

    3.3. Защита на фасадтаа и външните елементи

    Преди да започнете боядисването, е необходимо да защитите правилно прозорците, подпрозоречните дъски, вратите и улуците. Околностите около сградата също се покриват със защитно фолио и ленти. Засъхнали петна, особено фасадни бои на силикатна основа, не може да бъдат отстранени по-късно.

    3.4. Метеорологични условия

    Обновяването на фасадата се извършва само при подходящи атмосферни условия.

    Температурата на въздуха трябва да бъде по-висока от +5°C и по-ниска от +35°C (при силикатни и варови бои този диапазон е още по-малък), а относителната влажност трябва да бъде по-ниска от 80%. Когато слънцето грее ярко, фасадата трябва да бъде защитена със завеси. Когато вали, има мъгла или духа силен вятър, по-добре е да си починете от работа.

    3.5. Брой слоеве на фасадното покритие

    Независимо дали фасадата се боядисва за първи път или е възстановителна, фасадната боя трябва да се нанесе на минимум два слоя. Първото покритие е импрегниране с емулсия, последвана от нанасяне на два слоя боя.

    3.6. Инструмент иза боядисване на фасади

    Фасадната боя се нанася върху повърхнините с пръскачки, но на труднодостъпни места се използват валяци или четки от естествен косъм, кожа или текстил.

    4. Боядисване на фасади - цени

    Ако се спрете на някой от тези варианти на боядисване на фасадата, е ясно, че освен определена цена за самия материал, трябва да вземете предвид и работата на майстора, както и допълнителни разходи. Цените варират доста при различните производители, що се отнася до материалите, както и при различните фирми, когато става въпрос за изпълнители. Затова ви препоръчваме да поразпитате и да се информирате или да се свържете с нас за помощ, като изпратите запитване, а фирмите и майсторите, с които си сътрудничим, скоро ще ви изпратят своите оферти.

    Професионална статия 37
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Фасада?

    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада
    9.5
    0

    ВАНЕЛ-5 ЕООД

    Б
    8.6
    0

    Д И Д Съплай оод


    9.9
    0

    ДЪГА - ИМ ЕООД


    8.6
    0

    Р&И строй ЕООД

    Б