За района

    Саниране на фасадата

    Статията е видяна от 894+ потребители
    Фасадата най-често се санира по две причини – когато се налага ремонт, защото фасадата е захабена или повредена, или когато е необходимо да се постави допълнителна или нова изолация, за да се намалят енергийните, а оттам и финансовите загуби. Разбира се, също толкова смислено е да се обнови фасадата по чисто естетически причини.
    Професионална статия 894
    sanirane na fasadata
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    1. Кога се налага саниране на фасада

    Като цяло, в повечето случаи фасадата се санира по две причини: увреждане или разпадане на фасадните слоеве и естетичен вид. В първия случай обновяването на фасадата е необходимо и не бива да се отлага. Във втория случай става дума за естетически корекции, с които къщата се освежава.

    1.1 Възстановяване на фасадата, когато нейните слоеве са повредени

    Обновяване на фасадата е необходимо, когато слоевете на фасадата са повредени, износени или дори отделени от повърхността. Саниране е необходимо, и ако са се появили лишеи и мухъл, което се случва по-често на сенчестите северни страни на сградите. В посочените случаи ремонтът не трябва да се отлага, тъй като увреждането на фасадния слой може да повлияе значително на качеството на обитаване. Ако топлоизолацията е нарушена, по фасадата ще се появят термомостове, през които ще излиза топлината през зимата.

    След това, когато има повреди в мазилката, водата прониква във вътрешността на фасадата, което постепенно засяга и нейните вътрешни слоеве.

    1.2. Естетично саниране на фасадата

    Собствениците на жилища често решават да възстановят фасадата заради естетика. Това означава, че слоевете материали са в добро състояние, но има желание да се освежи екстериора на къщата. Това може да стане с ново боядисване, което веднага ще направи фасадата по-красива и свежа. По принцип се препоръчва ново боядисване - бяло или в цвят - на всеки 10 години, тъй като цветът на мазилката е най-изложен на влиянието на атмосферните условия и изгорелите газове, които оставят сиви сажди върху нея. Ако желаете изцяло да промените външния вид на къщата, можете да изберете нов или различен последен фасаден слой, като дървесни или фиброциментови плочи. В такъв случай, това е по-голяма и по-скъпа намеса, тъй като дървесните, фиброциментовите, както и други плочи, трябва и да се анкерират към носещата конструкция на къщата.

    Саниране на фасадата: обновяването на изолационния слой повишава енергийната ефективност на сградата и значително влияе върху намаляването на разходите
    Саниране на фасадата: обновяването на изолационния слой повишава енергийната ефективност на сградата и значително влияе върху намаляването на разходите

    2. Саниране на фасадата: възстановяване на топлоизолацията

    2.1. Обновяването на фасадата се отразява на енергийната ефективност

    Много често срещана намеса по фасадите е поставяне или подновяване на топлоизолация. Топлоизолацията се подновява, когато сградата трябва да бъде защитена от енергийни загуби. Минималният стандарт предвижда, че жилищните сгради трябва да бъдат изолирани така, че коефициентът на топлопреминаване да е U <0,28 W/m2K, което на практика означава, че масивните външни стени трябва да имат поне около 15-18 cm топлоизолация. Ето защо, ако сградата е с по-тънка изолация, е абсолютно логично да се мисли за довършителни работи и саниране. Разходите за поддръжка ще бъдат намалени наполовина, ако смените цялата изолация, ако е по-стара или надстроите до дебелина от 25 cm, която се счита за оптимална според стандартите за енергийна ефективност.

    2.2. Обновяването на изолацията: разликата в консумацията на енергия

    Що се отнася до консумацията на енергия в киловатчасове, ето как изглежда с конкретен пример. Когато сградата не е достатъчно изолирана, годишната консумация може да надхвърли 200 kWh/m2, което е около 2000 литра нафта за отопление годишно. Правилно изолираните сгради имат годишна консумация от около 50 kWh/m2, което е около 500 литра нафта (потреблението е посочено за фамилна къща с площ от около 120 m2).

    2.3. Дебелина на топлоизолацията

    При подновяването на изолационния слой обаче не става въпрос просто за удебеляване на фасадата, а трябва да се обърне внимание и на редица фактори: на първо място състава и особено топлопроводимостта на съществуващите стени. Изчисляването на необходимата дебелина на топлоизолацията се влияе и от данните за средногодишната местна температура и времето през което слънцето огрява сградата.

    Когато става въпрос за ново строителство, необходимата дебелина на топлоизолацията се изчислява от проектанта, като част от изготвянето на проекта за разрешение за строеж. При ремонт, обаче, трябва изрично да поискате такава оценка.

    Добре обмисленото планирано полагане на топлоизолация може да намали разходите наполовина в дългосрочен план, поради което винаги силно препоръчваме да наемете специалист. Като цяло, около 70 % от топлинните загуби се дължат на неподходяща изолация на фасадата или покрива.
    Възстановяване на последния слой на фасадата - мазилка и боядисване
    Възстановяване на последния слой на фасадата - мазилка и боядисване

    3. Саниране на фасадата: последен слой

    3.1. Повреденото покритие засяга цялата фасада

    Санирането на фасада трябва да се предприеме и тогава, когато на повърхността се появят ясни следи от износване. Нарушеният последен слой не предпазва адекватно обекта от атмосферните условия, а също така влияе негативно на външния вид и общото впечатление, което фасадата оставя на пръв поглед. Преди да се захванете с възстановяването на последния слой на фасадата, трябва да знаете няколко факта. Първото нещо, с което се сблъсквате в началото на работата, е изборът на подходящи материали за крайния слой. По принцип вие търсите материали, които да се впишат в съществуващата среда, тоест такива, които няма да се открояват от екстериора или интериора. Последният слой на фасадата е най-видимият елемент от дома, затова е важно той да се слива с околната среда. Само по този начин средата, в която живеете, ще изглежда спретната и приятна. От друга страна, не по-малко важно е материалите да са възможно най-качествени, устойчиви и издръжливи, за да се осигури възможно най-добра защита.

    3.2. Какви материали да изберем за последен фасаден слой

    Ако не сте сигурни какво искате или какво трябва да направите, оставете проекта за разрешително за строеж, който вече имате, като ваш ориентир при избора на довършителни материали за вашия дом. Когато създавате фасадата, със сигурност трябва да се ръководите от проекта за строително разрешение, дори ако това е само обновяване. В информацията за идентичност, обаче, можете да проверите кои материали обикновено са разрешени в определена среда. Когато санирате фасадата, трябва да бъдете особено внимателни, ако това е обект, защитен като паметник на културата, тъй като в този случай трябва стриктно да спазвате предписаните правила, по-точно не трябва да променяте довършителните материали. Санирането, технически погледнато, винаги ще се извършва най-добре от професионалисти.

    Професионална статия 894
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Фасада?

    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада
    9.6
    0

    ЮНИМЕКС ООД


    9.5
    0

    КОНИ СТРОЙ ООД


    8.6
    0

    ДОНЧЕВИ ЕООД


    9.5
    0

    АЛУ ПЛАСТ - ЮБ ЕООД

    74