За района

    Как се изпълнява цокъл на фасадата на къща

    Статията е видяна от 1724+ потребители
    Цокълът е част от фасадата, в долната част на зидовете на къщата и се различава от тях по това, че се изработва от различен материал и може да бъде оцветен или обработен по различен начин. Цокълът е много важен елемент от фасадата, а следователно и от цялата сграда, защото предотвратява проникването на вода при съединенията между къщата и земята. Смята се, че цокълът е най-добър, когато е с височина между 30 и 50 cm. Освен функционалната си роля, той представлява и естетически акцент на екстериора.
    Професионална статия 1724
    fasada izpalnenie na cokal
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    1. Какво представлява цокълът

    Цокълът е част от фасадата на къщата и обикновено се намира в долната част на външните стени, зидовете. Най-често се изработва от солидни и издръжливи материал, като бетон или камък, въпреки че вариантите с груба мазилка също са често срещани. Предназначението на цокъла е да предпазва долната част на стената от атмосферните влияния, влагата в почвата и мръсотията, като има и естетическа функция.

    2. Функция на цокъла

    2.1. Функционалната роля на цокъла

    Първата и основна роля на цокъла е функционална, тъй като предпазва най-чувствителната част от фасадата - контакта между фасадата и земята - от атмосферните влияния и всъщност повече от валежите и нечистотиите, които отскачат от земята и изцапват фасадата. Поради задържането на този вид отлагания е препоръчително цокълът да бъде изпълнен в по-тъмен цвят - антрацит или чисто сиво, черно, кафяви нюанси на пясък, тъмно червено или тъмно зелено, например, а не в светли тонове. Така замърсяванията ще бъдат много по-малко забележими. Освен за предотвратяване появата на видими петна, цокълът се използва и за хидроизолация, тоест за защита на фасадата или долната част на зидовете от проникване на вода и влага в критичните точки, по-точно тези, които са в контакт с земята, откъдето водата отскача при дъжд и пръска фасадата. В допълнение към цокъла е важен и правилният дренаж от пътеката около къщата, като по този начин се осигурява отвеждане на дъждовната вода директно във водосточната тръба без да се задържа.

    2.2. Естетическата роля на цокъла

    Цокълът може да бъде приятно естетическо допълнение към вашия дом, като символично отбелязва контакта между фасадата и земята. Можете да проиграете с различни материали и да украсите измазаната фасада с, например, каменен венец. Така ще изглежда сякаш цялата къща лежи върху камък.

    3. Височина на цокъла

    Обичайната и препоръчителна височина на цокъла е между 30 и 60 cm. Такъв висок цокъл ще изпълни успешно задачата си и ще служи добре в продължение на много години. По-висок от 60 см цокъл е не само ненужен, но и до голяма степен неестетичен, предвид пропорциите на цялата фасада.

    4. Изолация на цокъла

    Има мнения, че цокълът може да бъде топлоизолиран с различни материали като стиропор, стиродур, каменна или  стъклена вата. Всъщност, доказано в практиката е най-оптимално и функционално за цокъл да се използва стиропор, тъй като той не свързва влагата. Обичайно е изолацията да е с няколко сантиметра по-тънка от тази на фасадата, но може и да е със същата дебелина. Важно е само да не е по-дебела от тази на фасадата.

    Механичната защита от влага също е изключително важна при изпълнението на цокъла, като за това се използва хидроизолация. Хидроизолацията се полага в долната част на фасадата на минимум 30 cm над нивото на терена и при необходимост се закрепва с подходящи винтове.
    Камъкът е много елегантен и издръжлив материал за изработка на цокъл
    Камъкът е много елегантен и издръжлив материал за изработка на цокъл

    5. Завършващ слой на цокъла

    Освен, че цокълът предпазва сградата от влага, той има и естетическа стойност. Цокълът играе ролята на основа, върху която се издига къщата, затова обикновено се покрива с по-тежък материал като камък или се боядисва в по-тъмен цвят – така изглежда по-солиден и по-здрав, а самата къща - по-лека. Цокълът като че ли прави най-силно впечатление, когато е от камък, но може да се използва гранитогрес, керамични плочки или дървена облицовка. Независимо дали ще изберете дебела или тънкослойна облицовка или пък мазилка, то цокълът определено трябва да бъде боядисан в тъмно. Не само за естетика, но и защото мръсотията, водните петна или други утайки са по-малко видими, тъй като по този начин се намалява отражението.

    Най-евтиният избор на материали за облицовка на цокъл е тънкослойна мазилка.

    6. Цокъл - на какво трябва да се обърне внимание

    Изключително важно е както топлоизолацията, така и хидроизолацията да са правилно закрепени или анкерирани към стената. В противен случай, ако се направи неправилно или повърхностно, изолационният материал или самият цокъл бързо ще се отделят от основата и водата ще може да проникне във фасадата. Също така е важно цокълът да е проектиран така, че да предотвратява образуването на термомостове.

    Професионална статия 1724
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Фасада?

    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 455 изпълнители за района на Фасада
    8.6
    0

    ЕЙ СИ ЕС ЕООД

    1
    8.7
    0

    Студио СТЕНА еоод


    9.7
    0

    СТОНАС ГРУП ЕООД


    9.5
    0

    АЛУ ПЛАСТ - ЮБ ЕООД

    74