За района

    Дървени фасади; цени

    Колко струва дървена фасада? Дървената фасада е по-скъпа от класическата, с мазилка, но изисква по-малка поддръжка и може да трае толкова дълго, колкото самата къща. Цената на дървена фасада зависи преди всичко от избора на дървен материал (сибирска лиственица, смърч и др.), дебелината на изолацията и метода на работа. Цената на дървена фасада с конструкция от сибирска лиственица и топлоизолация от стъклена вата с дебелина 15 cm може да бъде между 78 и 96 лв/m2. Ситуацията е малко по-различна при цените на дървени подвижни ламели. Струва си да се направи голяма плъзгаща се дървена рамка, защото плъзгащият механизъм е по-скъп от този от дървен материал. За обикновен дървен панел с размери 130х130 cm трябва да се отделят между 96 и 144 лв .

    На кого да се доверите за дървена фасада? Изпратете запитване до подходящи и надеждни доставчици, монтажисти на дървени фасади във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.

    Поискайте оферта:
    Изпратете запитване

    Цени на дървени фасади


    Цени на дървени фасади. Цени на дървена фасада с подсистема от сибирска лиственица и изолация от стъклена вата с дебелина 15 cm.

    78.00 лв/м2

    МНОГО НИСКА ЦЕНА
    лв/м2

    СРЕДНA ЦЕНА
    96.00 лв/м2

    НАЙ-ВИСОКА ЦЕНА
    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ

    ДРУГИ ЦЕНИ ЗА Дървени фасади

    вашето количество

    единица

    приблизителна цена

    вашата цена

    Cena drvene ventilisane fasade

    Cena drvene fasade od sibirskog ariša i s izolacijom debljine 15 cm.


    м2

    лв/м2

    лв

    Drveni paneli 130x130 cm


    бр

    лв/бр

    лв
    ЗАЕДНО:
    лв
    изпратете търсене >

    Полезен ли Ви беше калкулаторът?

    Дървена фасада - всичко което трябва да знаете

    1. Дървена фасада – какво трябва да знаете?

    Фасадата на къщата е това, което първо се забелязва и което прави най-силно впечатление. Днес в предложенията на производителите, се срещат множество видове и типове фасади, тоест фасадни системи, като някои от тях стават много популярни, но направените с мазилка са най-популярни в нашия регион. Дървените фасади все още са рядкост у нас. Добре изпълнената дървена фасада е не само много естетична, но и екологична и устойчива. Освен това, самата къща изглежда примамливо, напомня на традиционното строителство и излъчва гостоприемство и топлина.

    Най-добрият материал за дървени фасади се получава от сибирска лиственица и смърч.
    Най-добрият материал за дървени фасади се получава от сибирска лиственица и смърч.

    1.1. Дървото като класически строителен материал

    Дървото е един от най-старите строителни материали. Някога обаче се е използвал предимно в интериора, за вътрешни облицовки и мебели или като скелет на конструкцията. Тъй като все още не е имало адекватни начини за трайна защита от различни външни влияния и атмосферни условия, той е използван по-рядко в екстериора, тъй като е подложен на по-бързо влошаване. От историята обаче са известни много дървени скелетни конструкции, които днес са важни архитектурни паметници. Древните храмове също са имали дървена покривна конструкция, но факт е, че дървеният материал се разлага много по-бързо от каменните конструкции, така че малко от тях са останали.

    1.2. Предимства на дървената фасада

    Дървените фасади имат доста предимства. Тъй като са от естествен материал, такива фасади са устойчиви и екологични. Дървесината може да бъде напълно рециклирана и използвана повторно, което насърчава кръговата икономика. Дървената фасада е синоним на традиционен, гостоприемен, приятен и удобен дом и носи със себе си този вид добавена стойност. Дървото повишава качеството на жилищата, цялата сграда "диша по-леко" и е по-свързана с природата. Това е особено желателно, ако къщата стои в естествена среда, тъй като такава фасада се вписва добре в околната среда. Въпреки това, самият дървен материал потъмнява с годините, ако бъде оставен незащитен, което придава на сградата специална патина. Не на последно място, предимството на дървената фасада е нейната добра изолация.

    Повечето експерти определят дървесината от сибирска лиственица като особено подходящ материал. Сибирската лиственица е много издръжлива, устойчива на влага, не изисква допълнителна защита и елементите от нейната дървесина се характеризират с дълъг живот.

    1.3. Недостатъци на дървената фасада

    Може да се каже, че основният и най-важен недостатък на този тип фасадни системи, и в същото време най-честата причина хората да не я избират, е, разбира се, цената. Дървото е един от най-скъпите строителни материали и следователно този начин на строителство е скъп. Ако добавим към това редовна поддръжка и ремонт, които са неизбежни на всеки няколко години, общите разходи са значително по-високи, отколкото при обикновена, измазана къща.

    1.4. Архитектурен изглед

    Дървената фасада обикновено се състои от ламели или панели с различни размери и покрития, които могат да бъдат подредени хоризонтално или вертикално. Такава фасада е ненатрапчива и естетична в архитектурен смисъл, а също така се вписва идеално в околната среда. Къщите с дървени фасади са модерни и са отражение на грижата за околната среда на техните собственици, която става все по-важна през последните години. Дървесината може лесно да се комбинира с бетон и камък, което придава красив и интересен контраст между сивотата и грубостта на бетона или камъка и топлината на преливането на нюансите на дървесината.

    2. Елементи на дървена фасада

    Когато говорим за дървени фасади, всъщност говорим за различни фасадни системи. Такива фасади не са непременно изработени изцяло от дърво. Те могат да бъдат частично комбинирани с други материали и броят на такива решения наистина е ограничен само от въображението и практическите условия на проектирането. Ако къщата, например, има големи стъклени повърхности, независимо дали е панорамен прозорец или плъзгаща се врата, дървени капаци, брисолеи или щори, всичко това с пропорционални размери, ще повлияят решаващо на имиджа на цялата сграда.

    3. Технически характеристики на дървена фасада

    3.1. Изолация

    Дървесината има отлични изолационни свойства - тя е един от най-добрите изолатори. Като допълнителен, последен слой, този тип фасада винаги допринася за цялостната ефективност на изолацията на къщата. Разбира се, не трябва да забравяме, че топлоизолацията все още е най-важното нещо. Дървената фасада може да допринесе за по-добра енергийна ефективност, но само при подходяща дебелина на топлоизолационния слой.

    3.2. Видове дървесина, подходящи за фасади

    Различните видове дървесина са предназначени за различни приложения - и същото важи и за дървената фасада. Не всяко дърво е подходящо за фасада. За най-подходящият материал се счита този, добит от сибирска лиственица или смърч, а напоследък и термично обработени дъб, ясен и топола. Като цяло, за строителството са подходящи онези видове дървесина, които имат смола, която служи за вид защита, но не и тези с много смола, защото са неизползваеми поради лепкавост. Трябва обаче да се подчертае, че качеството на подготовката на дървения материал е от решаващо значение за дълголетието и качеството на дървената къща. При това, става дума не само за обработка, но и за времето на годината при сечта, количеството влага, т.е. периода на сушене, тъй като стволовете трябва да „стоят“ известно време при определени условия и едва след всичко това може да бъдат изпратени за по-нататъшна обработка .

    Фасадата от ламели от лиственица е много устойчива на атмосферни влияния и не изисква специална допълнителна защита. Въпреки това, лиственицата ще промени цвета си с годините, накрая ще посивее и ще получи особена патина, която с времето става още по-интензивна. Правилото, че дървесината от бавнорастящите видове е по-добра, важи само за иглолистните дървета, докато за широколистните дървета важи обратното.

    Дървесината от смърч не толкова устойчива на външни влияния, така че винаги се препоръчва използването на защитни покрития. Смърчът също променя цвета си, всъщност пожълтява под въздействието на слънчевите лъчи. Във всеки случай, благодарение на съвременната химия, всички нежелани промени вече могат да бъдат контролирани с различни видове покрития и защитни средства.

    3.3. Сиво оцветена дървена фасада

    Рязаната дървесина е чувствителен материал, който трябва да бъде правилно защитен и поддържан. Дървесината от сибирска лиственица не се нуждае от защита, тъй като е много устойчива на атмосферни условия. Въпреки това, без адекватно третиране, тя в крайна сметка ще получи сивкав цвят и особена патина. Това не означава, че дървото гние и че е започнало разпадането му – това е напълно естествен и безвреден процес. Освен това, сивият слой дърво представлява допълнителна защита, тъй като достига дебелина от 2-3 сm. Този повърхностен слой предпазва дървото от ултравиолетови лъчи и вода.

    3.4. Защита на дървени фасади

    Ако искате да запазите оригиналния цвят на дървото, да остане същият възможно най-дълго и да не посивее, ще трябва да използвате специални покрития. Дървото може да бъде покрито с ленено или борово масло за импрегниране, което укрепва естествения пигмент на дървесината или само леко променя цвета ѝ.

    В краен случай, всеки вид дървен материал трябва да бъде защитен от водата както чрез химически или естествени средства, така и чрез подходящ дренаж. Също така, дървената фасада трябва да бъде снабдена с вентилация, за да може по-бързо да съхне след силни дъждове и да не започне да гние. По принцип важи правилото, че сградите с дървени фасади трябва да имат стрехи, защото водата от ръба на покрива не трябва да тече през фасадата.

    3.5. Поддръжка на дървена фасада

    Поддръжката на дървените фасади зависи преди всичко от избрания вид дърво. Различните видове дървесина изискват различни видове поддръжка. Ако става въпрос за лиственица, дървесината ще стане сивкава с течение на времето и ще получи красива, естествена патина, която ще действа като защитен слой. Това е и възможно най-добрата защита на материала, защото е напълно естествена. Ето защо, не е необходима много работа при фасада от лиственица. Термично обработената дървесина също  лесно се поддържа. Ако изберете дървесината да е намаслена, ясно е, че нейната поддръжка ще означава повторно нанасяне на маслото на редовни интервали, но това, за съжаление, няма да го предпази от ултравиолетовите лъчи, мухъла и гъбите. Има и по-добри видове масла, които трябва да се подновяват на всеки няколко години, но те също не са противогъбични. Ако материалът е боядисан и импрегниран, поддръжката е малко по-лесна, но боята все пак трябва да се подновява редовно. Така че, каквото и дърво да изберете, някакъв вид редовна поддръжка е неизбежна.

    Освен начина на обработка е важно и как се поставя дървото върху основата. Добрият монтаж с качествени и професионално изпълнени детайли предотвратява много проблеми, като неправилно оттичане на водата. Стрехите също допринасят за издръжливостта на дървената фасада. Добре поставената фасада, по принцип е много издръжлива.

    4. Изпълнение на дървена фасада

    4.1. Изпълнението е по-важно от вида на дървесината

    Ако дървената фасада е добре изпълнена и ако се обърне внимание на качествената обработка на всички детайли, тя ще служи доста години безпроблемно. Най-общо казано, обичайната дървена фасада издържа около 30 години. Това обаче не означава, че не е необходимо да се поддържа редовно или подновява през всичките тези тридесет години. Разбира се, известни са и фасади на стотици години, които са защитени с големи стрехи или навеси, а дълголетието им е осигурено от качествена дървесина, методи на обработка и строителство. Трябва да сте наясно, че всяко дърво е най-чувствително към вода и влага, така че трябва да бъде максимално защитено от тези фактори. Това на практика означава, че при проектирането и строителството трябва да се остави място, тоест да се предвиди постамент, който да отделя фасадата от земята и да осигури нейното проветряване и изсушаване. Ако дървото е в пряк контакт със земята, тогава практически няма начин да се предотврати проникването на влага и вредители.

    4.2. Структура на дървената фасада

    На практика дървените фасади винаги са съставени от конструкции от три съответни части. Първо се монтират гредите, тоест носачите, върху които са фиксирани дъските или фасадните панели. Те може да бъдат метални или дървени, в зависимост от системата. В съответствие с това е необходимо да изберете анкерите, с които материалът се закрепва към основата. След това се поставя изолация за запълване на празнините между дъските или плочите. Дебелината на изолацията може да бъде от 5 до 20 сm, в зависимост от това дали топлоизолацията вече е монтирана в друг слой на фасадата. След това отделните хоризонтални или вертикални летви или панели се закрепват към L или T профилите на анкерите. Между тях се оставят минимални фуги, за да може дървото да "работи", тоест да диша - разширява се и се свива според атмосферните условия. Дали летвите ще бъдат поставени хоризонтално или вертикално зависи от ориентацията на дървената фасада. По принцип има повече проблеми при хоризонталния монтаж, тъй като водата може да проникне през тези междинни фуги във фасадата. Това може да се избегне, ако подпорите се режат под подходящ ъгъл, който ще позволи оттичане, а не задържане на водата. "Скарата" на конструкцията зависи от размерите на фасадните дъски и по принцип е около 50 сm.

    4.3. Ред при поставяне на слоевете на дървената фасада

    1. Основна конструкция: конструкцията се състои от дървени носачи или греди, върху които са закотвени носещите летви. Разстоянията между носещите греди трябва да бъдат точно регулирани и измерени, независимо дали са разположени хоризонтално или вертикално. Ако изберете фасада от вертикално поставени дъски, подпорите трябва да са в хоризонтално положение, но отрязани така, че да не се подлива водата.

    2. Изолация и паропропускливо фолио: След монтирането на ламелите, празнините между тях трябва да се запълнят с изолация, след което да се постави паропропускливо фолио, което позволява на къщата да диша.

    3. Покривни дървени дъски или плочи: при завършване на конструкцията, върху нея се закрепват покривните дъски на фасадата. Дъските и плочите се предлагат в различни размери и от различни видове дървесина, като в зависимост от това какъв материал изберете ще зависи честотата и вида на поддръжката.

    5. Цени на дървена фасада

    Цената на дървена фасада зависи преди всичко от избора на дърво (сибирска лиственица, смърч и др.), дебелината на изолацията и метода на работа. Фасадата с конструкция от сибирска лиственица и топлоизолация от каменна вата с дебелина 15 сm, може да бъде между 78 и 96 лв/m2.

    Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом



    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ
    Последни проекти

    Фсада на предна стена на къща

    Поставяне на фасадни плоскости - имитация на дърво на преднта фасда на къща в с. Граф игнатиево 1764 лв дo 2940 лв

    ........

    Искам да направя дървена фасада на къща 100кв. м

    Искам да направя къщата си с дървена фасада, като тя има сложена(много калпаво) 10 см стереопорена изолация на дюбели, бе шпакловка с мрежа. Не желая да я довършвам със мазилки искам с дърво. Качвам снимки на малката къща, на която няма нужда да се опъва високо скеле за работа. 17640 лв дo 29400 лв

    ........

    Импрегниране дървена облицовка на къща

    Шлайфане и импрегниране външни стени на къща в дървена облицовка 125 м2 1058.4 лв дo 1764 лв

    ........

    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ





    Цeнa, Материали и изработка , 20
    Дървени фасади, Брестник

    1080 лв дo 1800 лв

    Цeнa, Дървена фасада , 70кв
    Дървени фасади, Русе

    1800 лв дo 3000 лв



    Търсене на добри изпълнители за областта Дървени фасади?
    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Дървени фасади ценоразпис

    Поискайте необвързваща оферта от фирмата

    70+ ФИРМИ ЗA Дървени фасади
    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    БЕЗ КОМИСИОННА
    ВЗЕМЕТЕ ОФЕРТА