За района

    Пасивни къщи, Цени

    Колко струва пасивна къща? Цената на пасивна къща „до ключ“ зависи най-вече от изпълнителя, формата и основата, нейната големина, материали, конструкция, но също така и от вида на къщата и други, подобни фактори. Средно, цената на пасивните къщи е с 20 % по-висока в сравнение с ниско енергийната къща. Разходите се увеличават чрез по-плътна изолация на външни стени, монтаж на по-скъпа дограма и по-скъпи отоплителни системи, както и специални елементи на непропусклива конструкция. Изчислено е, че средната цена на стандартна къща "до ключ" ще бъде в диапазона на 78 000 лв, докато същата, но пасивна, ще струва 100 000 лв. Пасивна фамилна къща, максимално изолирана и с определени елементи на конструкцията според стандарта за пасивна къща е между 720 и 1 120 лв/m2.

    На кого да се доверите за пасивна къща? Изпратете запитване до подходящи и надеждни изпълнители на пасивни къщи във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.

    Поискайте оферта:
    Изпратете запитване

    Цени на пасивни къщи


    Цени за изграждане на пасивна фамилна къща с максимална топлоизолация и пасивни строителни детайли.

    720.00 лв/м2

    МНОГО НИСКА ЦЕНА
    лв/м2

    СРЕДНA ЦЕНА
    1120.00 лв/м2

    НАЙ-ВИСОКА ЦЕНА
    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ

    ДРУГИ ЦЕНИ ЗА Пасивни къщи

    вашето количество

    единица

    приблизителна цена

    вашата цена

    Цени на тестване за течове

    Цени за измерване на непропускливост. Цени на тестване на непропускливост заради обновяване на дограмата.


    бр

    лв/бр

    лв
    ЗАЕДНО:
    лв
    изпратете търсене >

    Полезен ли Ви беше калкулаторът?

    Пасивна къща - всичко, което трябва да знаете

    1. Пасивна къща – какво трябва да знаете?

    1.1. История на пасивната къща

    Началото на концепцията за пасивна къща датира от 1991 г., когато тя е разработена и за първи път реализирана от професорите Адамсън от Швейцария и Фейст от Германия в Института по жилищно настаняване в Дармщат. Тези двама изследователи разработват концепцията си чрез множество изследователски проекти, като наблюдават и анализират експериментални обекти в продължение на няколко години, за да потвърдят със сигурност, че идеята работи в действителност и може да бъде реализирана на разумна цена. Идеята за изключително енергийно ефективна къща бързо печели привърженици и става все по-популярна, разпространявайки се в Германия и Скандинавия, за да се превърне в строителен стандарт през 1998 г. Първите наематели на пасивни къщи описват престоя си в такива съоръжения като много приятен и позитивен. Въпреки това, по някаква причина в Америка, тоест извън Северна Европа, пасивните къщи почти не се приемат, независимо от всички предимства и ползи, които предоставят.

    Пасивните къщи се изграждат на принципа на максимално използване на енергия от слънцето и от други възобновяеми енергийни източници, така че топлинните загуби да са минимални и практически не се налага допълнително да се отопляват или охлаждат
    Пасивните къщи се изграждат на принципа на максимално използване на енергия от слънцето и от други възобновяеми енергийни източници, така че топлинните загуби да са минимални и практически не се налага допълнително да се отопляват или охлаждат

    1.2. Коя къща е пасивна къща?

    Думата пасивна къща е позната на повечето хора, но малко от тях могат да обяснят какво точно означава или се подразбира от този термин. Този тип къщи се наричат ​​пасивни, тъй като са построени на принципите на максимално използване на слънчевата енергия и други възобновяеми източници, така че топлинните загуби да се сведат до минимум и на практика няма нужда от охлаждане и отопление, т.е. потребление на допълнителна енергия. Следователно пасивните къщи са оптимално икономични; Разходите за изграждането им са малко по-високи, но се изплащат много бързо (оценките са 7-10 години), тъй като годишните разходи за отопление и охлаждане се намаляват с невероятните 10 пъти! Това намаляване на разходите произтича и от компактния дизайн, който по принцип се основава на целостта на обема. По-конкретно, колкото по-фрагментирана е сградата, толкова повече външни стени има и толкова повече повърхности, върху които се губи топлина. Освен това, не се използват изкопаеми горива за отопление или охлаждане на такава къща, като по този начин се избягват така наречените емисии на въглероден диоксид. Накратко, следователно, това е екологична конструкция, за която се използват само естествени материали и възобновяеми видове енергия, което не само намалява разходите, но и запазва здравословна околна среда.

    1.3. Предимства на пасивната къща

    За голямо предимство, може би най-голямото, се счита превъзходният комфорт, удобство и качество на живот в хармония с природата и естествените материали. Изграждането на пасивни къщи допринася за опазването на околната среда и намаляването на глобалното затопляне. Допълнително предимство на пасивната къща е много ниската цена за поддържане на такова ниво на комфорт както през лятото, така и през зимата. Пасивните къщи изглеждат като всички други, тоест могат да изглеждат по същия начин, тъй като в архитектурно-строителен смисъл, по-точно по отношение на проектиране и строителство, нямат абсолютно никакви ограничения или специални условия. Единствено се обръща внимание на това, всички конструктивни и други елементи на къщата да са съобразени със стандартите на пасивните къщи и обемът им да е максимално компактен.

    1.4. Недостатъци на пасивната къща

    Пасивните къщи практически нямат недостатъци, освен по-голяма първоначална инвестиция, която се изплаща много бързо поради изключително ниските разходи за експлоатация на обекта. Можете също да кандидатствате за държавни субсидии, защото повечето страни насърчават изграждането на екологично чисти къщи. Недостатъкът обаче може да бъде, че една пасивна къща не може да има балкони, навеси, надстройки или пристройки, мазе или гараж. Всички тези елементи представляват потенциални източници на по-високи топлинни загуби, поради което не е възможно да се осигури необходимата, тоест годишна консумация на енергия за отопление, която трябва да бъде под 15 kWh/m².

    1.5. Нискоенергийни и пасивни къщи

    Разликата между тези категории произтича от строго определените стандарти и за двата варианта, където пасивната къща може да надвишава стойността от 14,5 kWh/m², а нискоенергийната къща 15,5 kWh/m². Тази минимална разлика сама по себе си е доста странна и проблематична, тъй като на практика разликата от 1 kWh/m² е незначителна и незабележима. И двете къщи трябва да са изградени компактно, да използват само възобновяеми енергийни източници, да са правилно разположени, тоест ориентирани към парцела и други подобни. Разликите са свързани основно с вида, дебелината и начина на изолация, но и в едно много важно нещо: а именно пасивната къща не трябва да зависи от какъвто и да е външен приток на енергия, тя трябва да бъде абсолютно самоподдържаща се и да печели колкото е възможно (когато излишната електроенергия, която къщата произвежда, а не консумира, отива в електрическата система), докато нискоенергийната къща отговаря на всички необходими параметри, но не е самоподдържаща се.

    2. Стандарт за пасивни къщи

    Има строги и добре дефинирани стандарти за изграждане на пасивни къщи. Само ако къщата отговаря на зададеното, тя може да бъде категоризирана като пасивна. Точките на стандарта са както следва:

    - годишната консумация за отопление не трябва да надвишава 15 kWh/(m2a);

    - изолацията на обвивката на сградата трябва да има топлопропускливост на строителните елементи по-малка от 0,15 W/m2K (на практика се използва топлопропускливост под 0,10 W/m2K, тъй като е по-лесно да се осигури);

    - къщата не трябва да има термомостове (ψ ≤ 0,01 W / mK);

    - херметичността трябва да бъде на най-високо ниво и се контролира чрез изпитване под налягане (стандарт DIN EN 13829), а стойността на n50 при разлика в налягането от 50 Pa не трябва да надвишава 0,6 h -1;

    - остъкляването трябва да бъде направено така, че Uw да е 0,8 W/(m2 K) или по-малко (при g ≥ 50 % според DIN 67507), за да се осигури нетна печалба на топлина дори през зимата;

    - дограмата трябва да има Uf стойност от 0,8 W/(m 2 K) или по-малко (DIN EN 10077);

    - допускат се много малки топлинни загуби при загряване на вода за битови нужди;

    - ефективно използване на електроенергията за домакински уреди (машини и устройства A и A+);

    - вентилация с рекуперация на топлина с ниска консумация на електроенергия;

    - годишно потребление на първична енергия под 120 kWh/(m2a);

    - годишна консумация на електроенергия под 18 kWh/(m2a).

    3. Проектиране на пасивна къща

    Ако искате пасивна къща, само съвместяването на тези изчерпателно изброени компоненти като цяло не е достатъчно. За да достигнете стандарта, трябва да имате цялостен архитектурен план, както и строителен план, който свързва всички елементи заедно по смислен и целенасочен начин - важно е какви са детайлите, каква е фасадата и т.н. нататък. Тъй като пасивните къщи имат толкова специфични стандарти, без знанията, опита и уменията на експертите, е почти невъзможно да се създаде хармонично и хомогенно цяло, като същевременно е практично и икономично, устойчиво и издръжливо. Към този вид конструкция не може да се подходи „ad hoc“ (по необходимост) или самостоятелно.

    3.1. Пасивен и активен подход

    Планирането включва пасивен и активен подход. При пасивен се използват естествените условия на околната среда като, например, топография и слънчево местоположение, респективно, засенчване и подходящ архитектурен проект, при който не са пренебрегнати компактността на формата на сградата, оптималната дебелина на фасадните слоеве, специална топлоизолация, монтаж на прозорци и врати с минимална топлопроводимост и всички други, не по-малко важни компоненти.

    3.2. Ориентация на парцела

    Правилната ориентация на къщата гарантира успешното използване на топлината на слънчевото излъчване, особено през зимата. Освен ориентацията на прозорците, важна е и ориентацията на фасадата, познаването на спецификата на сезоните за даден район и ежедневното движение на слънцето. Принципно правилото е на северните фасади да се поставят по-малки прозорци, а на южните по-големи. Следват източната и западната фасади, които са слънчеви сутрин и, съответно, следобед. Разликите в осветлението на фасадите са много очевидни през сезоните, особено на южната, която не е най-светла и топла през цялото време, както обикновено се смята. През зимата е така, но през лятото източната и западната фасади със сигурност са по-изложени на слънце. Всичко това трябва да е много важно и ясно да се вижда на етажния план. Това се отразява и на избора на парцел, тъй като има и такива, които поради неблагоприятната си ориентация не позволяват нито правилното разположение на къщата, нито нейното изграждане. Най-важното е дневно използуваните части на жилищното пространство да са правилно ориентирани и да имат големи прозорци, „най-южните” възможни, тъй като делът на слънчевата енергия в отоплението на сградата е до 40 %.

    3.3. Препятствия пред парцела

    Освен правилната ориентация е много важно пред южната фасада да няма архитектурни или естествени препятствия, които да блокират преминаването на слънчева топлина и светлина към прозорците. Поради това е нежелателно да има по-големи и гъсти вечнозелени дървета или храсти непосредствено пред фасадата, нито надстройки и пристройки от всякакъв вид и други подобни. Ако все пак искате да засадите дървета точно до къщата, широколистните видове са добър компромис, защото през зимата остават без листа и по този начин не се закрива слънцето.

    3.4. Съхранение на слънчева енергия

    Топлината трябва да се съхранява, за да се използва по-късно. Това е особено важно заради слънчевите клетки, защото няколко последователни дни без слънце означава невъзможност за получаване на енергия. Когато дните са слънчеви, излишната произведена енергия се складира и след това ви е достъпна в облачни и дъждовни дни, каквито през зимата има много. Енергията, която се натрупва през деня, се съхранява в масивни материали, а след това при необходимост може да се пренесе във вътрешността на сградата. Подходящи за това материали са глина, бетон или тухла, а водата е най-добрата, тъй като тя има далеч най-висока стойност на специфично топлоотдаване.

    3.5. Пасивната къща има компактен обем

    Всяка сграда губи най-много топлина през фасадата си, тоест външната обвивка. Тези загуби се наричат ​​загуби при пренос. Колкото по-големи са външните повърхности, толкова по-големи са загубите при предаване. Ето защо при проектирането на пасивни къщи важи златното правило за прост и компактен обем, а това обикновено е кутия или квадрат. Този дизайн позволява най-малката повърхност на външната обвивка с възможно най-голям обем на обекта. Пасивният стандарт понякога може да бъде осигурен и чрез разбиване на обема на сградата, но това също означава много повече, ирационални строителни разходи.

    3.6. Топлоизолация

    Термичната обвивка е демаркационната линия между вътрешността на къщата и околната среда. Оформя се от външни и вътрешни стени към екстериора, всъщност неотопляеми части на сградата, както и подове, покривни и фасадни врати, покрив, прозорци и външната врата. Съгласно стандарта за пасивни къщи, термообвивката трябва да има наистина превъзходни топлоизолационни свойства: строителните елементи трябва да имат U≤0,15 W/(m2 K), а на практика топлопропускливостта често е дори по-ниска (U≤0,10 W/( m2 K). Дебелината на топлоизолацията се определя от структурата на фасадата и обикновено варира между 25 и 40 cm.

    3.7. Стъклени повърхности и врати

    Правилно поставените прозорци осигуряват много допълнителна слънчева енергия през зимата, при условие че са правилно ориентирани (жилищните помещения с големи прозорци трябва да гледат на юг). За пасивните къщи има прозорци със специални топлоизолационни свойства, т.е. трислоен изолационен стъклопакет (Ug = 0,5W/m2K-0,7W/m2K максимум), което води до още по-добри характеристики. През зимата пускат повече енергия в помещението, отколкото навън от него, а поради високите температури на стъклените повърхности не се получава кондензация. Допълнително нещо, което гарантира спазването на стандартите за пасивна къща, са нискоемисионните покрития от вътрешната страна на стъклото, които намаляват топлопреминаването отвътре навън. Трябва да се има предвид, че пасивните къщи трябва според стандарта да имат висока пропускливост на слънчевата енергия към пространството (g ≥ 50 % според DIN 67507). На практика, в къщата често се използват прозорци от един и същи вид и тип, но с различни стойности на "g", в зависимост от тяхното изложение.

    3.8. Непропускливост без термични мостове

    Както за пасивните, така и за нискоенергийните къщи, важи правилото, че трябва да имат непропусклива топлинна обвивка без никакви прекъсвания. Адекватната топлопроводимост на всички отделни строителни елементи в този смисъл не е достатъчна. Топлинните загуби се свеждат до минимум само чрез правилно изградени фасадни пояси и фуги без термомостове. Топлинните мостове са места върху обвивката на сградата, където топлината се пренася във външното пространство по-бързо, отколкото другаде. Загубите на топлина са почти неизбежни при така наречените прекъсвания на фасадата каквито са вратите и прозорците. Според правилата, топлинната пропускливост на прозорците трябва да бъде 0,85 W/m²K или по-малко, а топлинните мостове не трябва да надвишават 0,01 W/mK за пасивни и 0,05 W/mK за нискоенергийни сгради. За да се избегнат термомостовете, най-добре е топлопроводимостта и топлопропускливостта да се проверяват и поправят във фазата на проектиране, а по-късно, по време на строителството, да се тестват редовно.

    Херметичността се проверява чрез тест „Blover Door“. При масивни сгради, например, това се постига чрез непрекъсната мазилка отвътре и внимателно изпълнение на инсталациите. При дървените конструкции от вътрешната страна се монтира парна бариера, който играе ролята на херметична повърхност. За да се направят фугите на отделни елементи и материали непропускливи се използват предимно уплътнителни и самозалепващи ленти.

    3.9. Вентилация

    Пасивните къщи имат задължителна система за контролирана вентилация, всъщност вентилация с рекуперация. Това означава, че топлината от отработения въздух се връща в пространството. Свежият въздух навлиза през решетка на фасадата или покрива, а след това през добре изолирани тръби към вентилационното устройство или рекуператора. Този свеж въздух се нагрява от топлината на отработените газове, които се засмукват от вътрешността на сградата. От рекуператора свежият въздух отива в отделните помещения (спалня и хол, трапезария, кабинет, детски стаи...). Използваният въздух, в същото време се засмуква и отвежда  от "мръсни" помещения (бани, кухни, тоалетни и др.). Пасивните къщи имат стандарт, който изисква топлинна ефективност от поне 85 %, а съвременните устройства достигат 90 % и повече. Благодарение на системата за рекуперация въздухът в къщата е винаги свеж. Следователно, теоретично, отварянето на прозорци не е необходимо, което е особено желателно през зимата, когато през отворените прозорци излиза много топлина, или през лятото, когато топлината ще прониква отвън. Това обаче не означава, че отварянето на прозорците не е позволено или невъзможно, тъй като повечето хора обичат да проветряват помещенията, в които пребивават, когато времето е хубаво, като „правят течение“ или просто се наслаждават на гледката през отворените прозорци.

    3.10. Отопление

    Пасивната къща е проектирана и изградена така, че да се нуждае от минимум допълнителна топлина за отопление. Според проектни данни, това всъщност е необходимо само при външни температури под нулата, което в нашия регион означава само през трите най-студени месеца на зимата. Къщата се отоплява и пасивно през зимата, като се използва слънчева енергия. Много пасивни къщи имат вградени слънчеви клетки или термопомпи, а и двете системи са възобновяеми енергийни източници.

    Освен затоплянето на помещението, разбира се, е необходимо и затопляне на водата за битови нужди. Делът за това в нормалните къщи е около 10-13 %, но в пасивните ситуацията е съвсем различна; два пъти повече енергия се изразходва за затопляне на вода за битови нужди. Също така, къщата се отоплява само през зимата, а топла вода е необходима през цялото време и през цялата година. В пасивните къщи термопомпите най-често се използват за отопление на въздуха (стая) в комбинация със соларни клетки, тоест цялостна система за използване на слънчевата енергия, която осигурява 40-60 % от енергията, необходима за загряване на топла вода за домакинството .

    3.11. Изпълнение на детайли

    Детайлите са тези, които в крайна сметка наистина ще гарантират, че пасивната къща няма да има термомостове. Ето защо внимателното планиране и качественото изпълнение на всички отделни работи са много важни за постигане на енергийна ефективност на външната изолация и мазилка на сградата. Особено важни са фугите в зоната на фундамента, където фундаментната плоча обикновено се поставя върху слой топлоизолация (влагоустойчив като XPS). Основни детайли са и монтаж на прозорци и врати. Дори и да изберете най-висококачествена дограма с ниска топлопроводимост, няма да е достатъчно, ако преди това не са направени правилни изчисления или монтажът е лошо извършен.

    4. Разходите за изграждане на пасивна къща

    Цената на пасивната къща зависи най-вече от изпълнителя, формата и фундамента, нейния размер, материали, конструкция, но също и типа на къщата и други подобни фактори. Средно, цената на такава къща е с 20 % по-висока в сравнение с нискоенергийната. Разходите се увеличават от по-дебела изолация на външни стени, монтаж на по-скъпа дограма и по-скъпи вентилационни системи, както и специални елементи от непропусклива конструкция. Изчислено е, че средната цена на стандартна къща ще бъде около 78 000 лева, а същата, но пасивна, ще струва около 100 000 лева. Пасивна фамилна къща, максимално изолирана и с определени конструктивни елементи по стандарта за пасивна къща е между 720 и 1 120 лева/m2

    Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом



    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ
    Последни проекти

    Ремонт на мезонет по енергоефективен/пасивен проект

    Реконструкция на покрив, изолация фасада, смяна дограма, въздухонепроницаемост (blower door test), вътрешен ремонт - гипсокартон, ремонт на баня и др. 17640 лв дo 29400 лв

    ........

    Едноетажна къща

    3-4 спални, 2-3 бани с тоалетна, гараж за 2 автомобила 88200 лв дo 147000 лв

    ........

    Изграждане на къща

    Проект и изграждане на пасивна къща 61740 лв дo 102900 лв

    ........

    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ





    Цeнa, Едноетажна, всекидневна, 2 спални, килер, баня 2бр.френски прозорци, 100-120м2
    Пасивни къщи, Виница

    45000 лв дo 75000 лв

    Цeнa, строителство, 100
    Пасивни къщи, Варна

    45000 лв дo 75000 лв

    Цeнa, фамилна къща, 100
    Пасивни къщи, Долна баня

    45000 лв дo 75000 лв

    Цeнa, Голям хол с кухня, 2 спални, баня и тоалетна. Може и на 2 етажа, 120
    Пасивни къщи, Карлово

    4500 лв дo 7500 лв

    Цeнa, Проектиране и изграждане, 50 кв.м. + пергола за зелена веранда .
    Пасивни къщи, Годеч

    9 лв дo 15 лв



    Търсене на добри изпълнители за областта Пасивни къщи?
    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Пасивни къщи ценоразпис

    Поискайте необвързваща оферта от фирмата

    78+ ФИРМИ ЗA Пасивни къщи
    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    БЕЗ КОМИСИОННА
    ВЗЕМЕТЕ ОФЕРТА