За района

    Реставрация на мебели, цени

    Колко струва реставрацията на мебели? По-старите използвани мебели по правило са с по-добро качество и носят със себе си голяма красота и стойност. Ако не знаете колко струват мебелите и дали си струва да ги възстановите, можете да ги занесете в антикварен магазин за оценка. Имайте предвид, че реставрирането на старинни мебели трябва да се извършва по старите начини, с класически процедури и естествени материали, защото само по този начин може да се запази автентичността и стойността. Цената винаги зависи от размера на мебелите, състоянието на материалите, обема на работата и броя на необходимите процедури и, разбира се, от майстора. Цената на един час работа по реставрация на старинни мебели, заедно с материала, варира между 20 и 40 лв.

    На кого да се доверите за реставриране на старите мебели? Изпратете запитване до подходящи и надеждни мебелни специалисти за реставрация на мебели във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.

    Поискайте оферта:
    Изпратете запитване

    Цени за реставрация на мебели


    Цени на час работа по реставрация на стари мебели с включени материали.

    20.00 лв/час

    МНОГО НИСКА ЦЕНА
    лв/час

    СРЕДНA ЦЕНА
    40.00 лв/час

    НАЙ-ВИСОКА ЦЕНА
    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ

    ДРУГИ ЦЕНИ ЗА Реставрация на мебели

    Полезен ли Ви беше калкулаторът?

    Реставрация на мебели - всичко, което трябва да знаете

    1. Реставрация на мебели – какво трябва да знаете?

    1.1. Какво представляват старинните мебели

    Изразът „старинни мебели“ включва всички онези мебели, направени преди десетилетия или дори векове, тоест в някои други исторически периоди. По принцип смятаме, че този тип мебели са на поне 40 години или повече. Старинните мебели често имат специална сантиментална стойност и се предават от поколение на поколение. Често служат на няколко поколения в едно и също семейство. Определени старинни предмети, освен възраст, имат и особена историческа важност, което само увеличава тяхната стойност и значение. Такива мебели често се срещат в музеи и замъци и по-рядко в частни къщи, с изключение на страстните колекционери на антики.

    Реставрацията на мебели и обзавеждане е доста взискателно начинание, което изисква много умел майстор, с достатъчно опит и познания, но и необходимия усет, за да може да възстанови старинни мебели точно така, както са били направени
    Реставрацията на мебели и обзавеждане е доста взискателно начинание, което изисква много умел майстор, с достатъчно опит и познания, но и необходимия усет, за да може да възстанови старинни мебели точно така, както са били направени

    1.2. Реставрация на мебели

    Мебелите трябва да се възстановяват, когато са в твърде лошо състояние, за да бъдат използвани или когато се желае да бъдат възстановени в първоначалното им състояние, но така, че да не се унищожи скъпоценната им патина. Реставрацията на мебели и обзавеждане е доста взискателно начинание, което изисква много умел майстор, с достатъчно опит и познания, но и достатъчно усет, за да възстанови стари мебели точно така, както са направени, използвайки стари техники и инструменти, а евентуално и материали. Поради тази причина горещо препоръчваме да оставите тази работа на професионалисти. Ако сами приемете такава работа и мебелите, това най-вероятно ще означава непоправими щети и неизмерима загуба.

    1.3. Предимства на реставрацията

    Ако реставрацията е извършена правилно и адекватно, животът на мебелите, най-малко, ще се удвои. Това е много важно, защото само по този начин те ще бъдат запазен от гниене и защитени от по-нататъшни негативни влияния на околната среда. Второ, с правилната и професионална реставрация на мебелите, те се връщат към оригиналния си вид, красота и патина, създадени през годините и десетилетията. Такава стойност и значимост са незаменими и неповторими, защото говорят за периода, от който произлизат. Именно тази патина различава старите мебели от новите и им придава особен чар. Следователно, правилната реставрация повишава стойността на мебелите. Не на последно място, реставрацията възстановява и потребителската стойност на мебелите, които след това може да се използват.

    1.4. Гниене на дървесината

    Както всички други материали, дървото започва да се разлага с течение на времето. Неблагоприятните климатични фактори допринасят най-много за загниването на дърветата, особено високата влажност на помещението, която ускорява загниването и развитието на насекомите, а по дървесината се появяват и специфични плесени и гъбички. За да предотвратите по-нататъшно гниене на дървото, трябва да го възстановите възможно най-скоро, да премахнете повредите и след това да го защитите адекватно.

    2. Правила при реставрация на мебели

    Когато става въпрос за обновяване и поправка на мебели, то започва се с основното – измиване и почистване. След това се пристъпва към отстраняване на вторичните покрития, но с много голяма грижа, за да не се повреди оригиналната патина под тях. За възстановяване на стари мебели винаги трябва да се използват обков, лепила и покрития, използвани по време на направата на оригинала. Само по този начин може да се постигне най-близкият до оригиналния вид и състояние. Правилото за обратимост също трябва да се спазва, което означава, че всички материали, химикали и процеси, които се прилагат, могат лесно и по същия начин да бъдат отстранени. Не трябва да забравяме, че реставрацията всъщност означава запазване и консервиране на мебели, а не промяна и добавяне на елементи, които оригиналът никога не е имал. Следователно, намесите от всякакъв вид трябва да бъдат сведени до минимум.

    2.1. Старинните мебели не трябва да се шлайфат

    Ако се шлайфат, старинните мебели може да бъдат непоправимо повредени, тъй като патината, която им придава качество и стойност, ще изчезне. Така ще се загуби завинаги чара и уникалността на оригинала, което прави такива мебели специални и ценни. Ако, например, фурнирът бъде свален от старинна  мебел, защото е износен или нащърбен, мебелите ще бъдат напълно унищожени и напълно променени. Шлайфането на мебели от масивна дървесина, от друга страна, може да създаде друг вид проблем, тъй като при премахването на повърхностния слой може да се появят дупки, оставени в дървото от червеи и други насекоми.

    2.2. Лепило

    В миналото мебелите са се съединявали с лепило от животински произход. Ако искате мебелите, които имате да бъдат върнати в състояние, възможно най-близо до оригинала, тогава лепилото ще трябва да бъде същото, каквото е използвал първия майстор. Това е единственият начин да запазите външния вид на оригинала. Има няколко вида лепила от животински произход, най-известните от които са рибни или заешки, защото са и с най-високо качество. Този вид лепило се прави по специален начин от животинска мазнина, приготвена на пара.

    2.3. Шеллак

    Шеллакът е предназначен за защита на дървесината. Той, също така, подчертава и допълнително изтъква естествената красота на дървото. Шеллакът е смола с биологичен произход и се получава от секретите на млечен червей, който се храни с растителния сок от листата на някои индийски дървесни видове. Тези секрети могат да бъдат закупени в специализирани магазини за бояджийски и реставрационни аксесоари под формата на пакетчета от люспи или листа или вече разтворени в етанол, като от тях се правят специални лакове, полировки и фиксатори за довършителни работи по дървесината. Преди употреба те се разтварят в алкохол, ако вече не са разтворени, след което повърхността на дървото, покрита с памук или лен, се нанася лакът с вълнена кърпа. Наред с този лак или полировка, се използва камък – морска пяна, за запълване на порите на дървото и масло за полиране на повърхността. Нанасянето на шеллак лак изисква много опит и истински професионални познания, които днес все повече се губят, а този вид лакиране е може би най-важното в целия работен процес. Нанасянето на твърде тънък слой няма да изпълни своята функция, а твърде дебелият ще анулира цялата красота на дървото. От шейсетте години на миналия век все по-малко са дърводелците-реставратори, усвоили това умение.

    2.4. Дървояд в мебелите

    Наличието на дървесни червеи, бръмбари и насекоми в мебелите се разбира от малките дупки по повърхността им. От дупките обаче, не може да се разбере дали инсектите са още там или това са стари дупки, без насекоми. Дали наистина има живи дървояди в мебелите може да се разбере, ако се забелязват купчинки прах по повърхностите и под мебелите, а понякога можете и да чуете как насекомото яде дървесината. Ако мебелите не са били почиствани няколко години, остатъците от финия прах, оставени от житния бръмбар, могат да достигнат повърхността по време на придвижване или преместване, но това не показва задължително наличието на активни насекоми.

    Ако се окаже, че дървоядът е активен в дървесината, има няколко възможности. В случай че бръмбарите се намират само на определени места, които могат лесно да бъдат идентифицирани, те може да бъдат убити чрез инжектиране на инсектициди. Ако обаче има твърде много дупки и искате да защитите целите мебели за всеки случай, най-добре е изцяло да ги намажете или напръскате с инсектицид, да ги увиете във фолио и оставите да престоят така поне месец . Когато разопаковате, се препоръчва мебелите да останат на открито под навес за още няколко дни, за да се проветри добре от остатъците от отровата, а след това да ги поставите на желаното място в дома. Прочетете внимателно всички инструкции на производителя, преди да използвате инсектициди и се предпазвайте в съответствие с инструкциите, защото те могат да бъдат много вредни за здравето.

    2.5. Нанасяне на кит в дупките по дървесината

    Дупките от житния бръмбар, наричани още проходи, не изискват кит. Тези дупки придават на мебелите специален чар, който е много желан и привлекателен. Някога дърводелците дори копирали и изкуствено реконструирали тези дупки, за да изглеждат мебелите по-стари и следователно по-ценни. Поради това проходите не трябва да се крият, тъй като те свидетелстват за автентичността на изделието.

    2.6. Пясъкоструене на стари мебели

    Пясъкоструенето премахва горния слой дърво. Тъй като оригиналната патина и декорациите се отстраняват заедно с горния слой по време на този процес, това в никакъв случай не е желателно за старинни мебели. С пясъкоструенето, профили, резбовани мебели или изрязани детайли и други декорации също губят формата си. Друга причина, поради която не се препоръчва пясъкоструене на стари мебели е, че повърхността след тази обработка става изключително груба и грапава, което ускорява натрупването на прах и мръсотия, които иначе се почистват много трудно. Освен това, има проблем с по-нататъшната обработка и реставрация на мебели, тъй като е по-трудно да се отстранят покритията от повърхности, третирани пясъкоструйно. Така че пясъкоструенето причинява много щети и трябва да го избягвате.

    3. Поддръжка на старинни мебели

    3.1. Подходяща влажност на помещението

    По времето, когато са се произвеждали този вид мебели, е нямало модерни отоплителни системи, каквито познаваме днес. Затова винаги трябва да се внимава да не поставяте мебелите на твърде сухо място. В противен случай дървесината ще съсъхне напълно с течение на времето. От друга страна не трябва да е прекалено влажно в помещението, защото дървото ще започне да гние, което ще ускори разпадането на мебелите.

    3.2. Избърсване на прах

    Мебелите трябва да се избърсват само с кърпи, предназначени за тази цел. Обикновено са изработени от микрофибър и повърхността им е слабо наелектризирана, но достатъчно, за да полепнат праховите частици по нея. За целта можете да използвате и стари памучни тениски, но прахът няма да полепне толкова ефективно по тях. След като избършете праха от мебелите, кърпата трябва да се разклати енергично и след това да се измие.

    3.3. Почистване на повърхностите

    Избършете мебелите леко само с влажна кърпа, а не с препарат или друг химикал, след което минете отново с обикновена памучна кърпа. Абсолютно избягвайте използването на различни видове спрейове или други популярни почистващи препарати, защото те са твърде абразивни и агресивни за деликатни, старинни мебели.

    4. Възстановяване на силно повредени мебели

    Ако една мебел е наистина силно повредена, първо трябва да се запитате дали реставрацията изобщо има смисъл. Ако липсват ключови елементи или дори цели части, дори най-квалифицираните и опитни майстори може да не успеят да върнат мебелите в първоначалното им състояние. Теоретично и технически такава възможност винаги съществува, но резултатът може да не е задоволителен, а самият процес на възстановяване ще бъде много по-скъп. Възстановяването или поправката е безсмислено, ако самият процес би струвал повече, отколкото би струвал възстановеното изделие в крайна сметка. Толкова много повредени антични предмети се поправят само ако са изключително редки и исторически значими екземпляри или ако една мебел има изключителна сантиментална стойност, така че собственикът не пести пари, колкото и да иска майсторът.

    5. Как да различим оригинала от фалшификата?

    Много хора се притесняват, че днешните сложни техники за реставрация затрудняват разграничаването на фалшивите мебели от оригиналните, точно както е с други произведения на изкуството. Именно поради всички съвременни технологични и технически резултати, оборудване и инструменти, опитните фалшификатори могат да имитират всичко и да създават неприятности на много добри специалисти. Някои мебели може да ни се сторят много по-стари, отколкото са в действителност. Тази загриженост, разбира се, е уместна и доста умерена, защото понякога е наистина трудно да се отличи оригиналът от фалшификата. Ето защо, ако не сте сигурни и нямате надеждни данни за определяне на датата и собствеността, съветваме ви да се консултирате с експерт. На практика оригиналите се идентифицират по особеностите и спецификата на определени автори и епохи, както и по други материални или косвени свидетелства. Що се отнася до мебелите, много полезен индикатор за автентичност е обработката на повърхността на фурнира, който във времето на барока е бил с дебелина до 5 mm, а след това постепенно намалява до едва 0,5 mm. Ако някой твърди, че мебелите са направени през бароковия период и че имат слой фурнир с дебелина само 1 mm, това е очевидно невярно. Дебелината на фурнира постепенно намалява поради напредъка в технологиите, което го прави възможно, но такива технологии все още не са били известни в периода на барока.

    6. Разходи за реставриране

    Колко ще струва реставрацията на мебелите зависи от много фактори, най-важният от тях, със сигурност, е моментното им състояние. Силно повредените изделия са по-взискателни за поправка и обработка и значително оскъпяват целия процес. Ако цената на труда надвишава крайната стойност на обекта, тогава цялото нещо просто не си струва. Друг важен фактор е състоянието на конструкцията или обковът за мебелите. Ако едва се държат и са лошо запазени, може да се наложи пълна замяна, което определено ще оскъпи цялата работа.

    Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом



    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ
    Последни проекти

    Ремонт на диван и фотьойли

    Ремонт на пружините и смяна на дамаската. 441 лв дo 735 лв

    ........

    Претапициране, шлайфане и лакиране на мебели

    Претапициране и лакиране на 8 бр масивни стола и шлайфане и лакиране (боядисване) на масивна кухненска маса за 8 човека 210/100 см. 529.2 лв дo 882 лв

    ........

    Боядисване или лакиране на мебели от дърво

    Боядисване или лакиране на шкафове, маса и столове от дърво. 1234.8 лв дo 2058 лв

    ........

    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ





    Цeнa, Претапициране на 6 бр.столове, 6 бр. дамаска
    Реставрация на мебели, Самоков

    225 лв дo 375 лв

    Цeнa, Тапициране не горната част на диван (изкуствена кожа), 90 см х 140 см
    Реставрация на мебели, София

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, Боядисване на кожен диван, две кресла около два метра дълги
    Реставрация на мебели, Бургас

    270 лв дo 450 лв

    Цeнa, Претапициране на мебели- диван, фотьойли и столове, 15
    Реставрация на мебели, Габрово

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, Цялостно тапициране на легло и табла от масив, 4 кв.м.
    Реставрация на мебели, София

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, Претапициране на 6 бр. столове, 6
    Реставрация на мебели, София

    108 лв дo 180 лв

    Цeнa, Ремонтиране на шкаф 2 бр- говорим руски език, 2
    Реставрация на мебели, Варна

    90 лв дo 150 лв

    Цeнa, Претапициране на 4 стола за хранене, 4 стола
    Реставрация на мебели, София

    63 лв дo 105 лв

    Цeнa, Ремонт на дървени врати и каси, 4 бр. врати, 4 бр. каси, 4 бр. брави
    Реставрация на мебели, София

    270 лв дo 450 лв

    Цeнa, ПРЕТАПЕЦИРАНЕ НА ДИВАН, 2,80/1,20
    Реставрация на мебели, Стара Загора

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, Претапициране на козметичен стол тип кушетка, 160 см дължина на 55 ширина
    Реставрация на мебели, Благоевград

    135 лв дo 225 лв

    Цeнa, Претапициране на модулен диван, Размери в см.: 307/255/80 Площ за сън: 222/138
    Реставрация на мебели, София

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Смяна на дунапрен на офис стол,
    Реставрация на мебели, Плевен

    45 лв дo 75 лв

    Цeнa, Тапициране на стол- 2 бр.,
    Реставрация на мебели, Пловдив

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, Поправка на дървени каси и врати, 6
    Реставрация на мебели, София

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, боядисване на мебели и врати, 4бр.врати МДФ, спалня, скрин-витрина, тоалетка, 2бр. нощни шкафчета, скрин и 4бр. кухн. столове
    Реставрация на мебели, Варна

    0 лв дo 0 лв

    Цeнa, Претапициране на диван (тройка) 1 бр и фотьойли 2бр, 3 бр. мебели
    Реставрация на мебели, Дупница

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, повредена повърхност без наранявания на масичка естествен фурнир, 1.20/60
    Реставрация на мебели, София

    90 лв дo 150 лв

    Цeнa, Обновяване на стара маса, 1 маса
    Реставрация на мебели, Младост 1

    45 лв дo 75 лв

    Цeнa, Поправка на 2 стола за хранене- снимки, 2 бр.
    Реставрация на мебели, София

    45 лв дo 75 лв

    Цeнa, Реставрация на стара библиотека и 6 стола от масивно дърво, 2.18 м х 1.16 м х 2.32 м
    Реставрация на мебели, Пролеша

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, Реновиране на маса от масивна дървесина със струговани крака, 0.75 х 1.25 м на h 0.5 м
    Реставрация на мебели, Русе

    90 лв дo 150 лв

    Цeнa, Претапициране на френска телефонна пейка, 2
    Реставрация на мебели, София

    135 лв дo 225 лв

    Цeнa, Обновяване на стара холна маса, фурнир., Два плота/сгъваеми - 70х70 см, общо - 4 страни, като от тях - лицевата страна, в нормално, прибрано положение,е една;Плот - 70х70 см.
    Реставрация на мебели, Варна

    90 лв дo 150 лв

    Цeнa, възстановяване на дървени маса и шкаф, шкаф-150х50х70 см и маса 100х140х80 см
    Реставрация на мебели, София

    90 лв дo 150 лв

    Цeнa, шкурене,лакиране,
    Реставрация на мебели, Варна

    90 лв дo 150 лв

    Цeнa, Реставрация и претапициране на мека мебел, 1 Диван и 2 кресла
    Реставрация на мебели, София

    270 лв дo 450 лв

    Цeнa, Реставрация на кухненска маса., Разтегателна кухненска маса.
    Реставрация на мебели, София

    90 лв дo 150 лв

    Цeнa, Да се пребоядиса кухня масив., 6 квадрата
    Реставрация на мебели, София

    90 лв дo 150 лв

    Цeнa, възстановяване на ударна врата, 10 * 10 см
    Реставрация на мебели, Лозенец

    45 лв дo 75 лв

    Цeнa, Реставриране на маса ъглова пейка и бюфет от боров материал , 7
    Реставрация на мебели, Враца

    135 лв дo 225 лв

    Цeнa, Реставрация на входна врата, 1
    Реставрация на мебели, Храбрино

    45 лв дo 75 лв

    Цeнa, Имам нужда от реставрация на виенски столове, 10 бр.
    Реставрация на мебели, Благоевград

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, Обновявяне на мебели,
    Реставрация на мебели, Варна

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Боядисване, 4
    Реставрация на мебели, Русе

    90 лв дo 150 лв

    Цeнa, Разглобяване на библиотека преди ремонт и сглобяване след него., Библиотека - 3 метра височина, 4 метра дължина
    Реставрация на мебели, София

    180 лв дo 300 лв



    Търсене на добри изпълнители за областта Реставрация на мебели?
    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Реставрация на мебели ценоразпис

    Поискайте необвързваща оферта от фирмата

    27+ ФИРМИ ЗA Реставрация на мебели
    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    БЕЗ КОМИСИОННА
    ВЗЕМЕТЕ ОФЕРТА