За района

    Узаконяване на сгради, Цени

    Колко струва узаконяването? Цената за узаконяването на къща зависи, преди всичко, от размера на сградата и сложността на правната ситуация. Проверка на пространствени и правни данни за парцела коства около 312 лв. Цената на процедурата по узаконяване за по-обикновени обекти започва от 1 280 лв. За по-големи и сложни сгради, цената започва от 1 536 лв. Също така, важно е да знаете, че цената за узаконяване винаги е по-ниска от санкцията на проверяващите за незаконно строителство или от разрушаване на целия обект, така че не се колебайте.

    На кого да се доверите за процедура по узаконяване? Изпратете запитване до подходящи и надеждни експерти по узаконяване на строителни обекти във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.

    Поискайте оферта:
    Изпратете запитване

    Цени за узаконяване на къща


    Цени на документация за узаконяване на сграда. Цени за определяне на съществуващата ситуация, получаване на съответни одобрения и изготвяне на проект за узаконяване на къщата.

    1040.00 лв/бр

    МНОГО НИСКА ЦЕНА
    лв/бр

    СРЕДНA ЦЕНА
    1536.00 лв/бр

    НАЙ-ВИСОКА ЦЕНА
    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ

    ДРУГИ ЦЕНИ ЗА Узаконяване на строителни обекти

    Полезен ли Ви беше калкулаторът?

    Узаконяване - всичко, което трябва да знаете

    1. Узаконяване – какво трябва да знаете?

    1.1. Какво е строителство "на черно“?

    Строителство "на черно“ е популярен термин за това, което в правните актове се определя като незаконно строителство. Незаконно строителство е всеки строеж, който попада в една от следните категории:

    - незаконно строителство: това включва всеки вид строителни работи, които се извършват или са били извършени със невалидно разрешение за строеж или изобщо без строително разрешение;

    - несъгласувано строителство: означава, че е издадено разрешение за строеж за строителни работи, но строителството е извършено или се извършва в нарушение на предписаните условия. Това може също да означава, че обектът се използва за цели, които не са посочени в разрешението за строеж;

    - опасно строителство: този вид строителство означава, че завършеният или все още в процес на изграждане обект застрашава имуществото, здравето и живота на хората, движението по пътищата, съседните обекти или околната среда.

    uzakoniavane-na-obekt.jpg
    Всеки узаконен обект автоматично получава по-голяма стойност от всеки незаконно построен

    1.2. Кога се изисква разрешение за строеж

    Разрешение за строеж е задължително условие за определени видове строителство. Когато започнете да строите или устройвате околната средата, се случва просто да не знаете към коя категория принадлежи бъдещият обект и дали за него се изисква разрешение. Нормите, които определят това се включени в Правилник за прилагане на класификацията на сградите и строителните съоръжения, който е създаден във връзка с това колко сложно е строителството, така че всички сгради са разделени на 4 групи:

    Първи клас - сгради, които отговорят на повишени изисквания;

    Втори клас - сгради, които отговарят на средни изисквания;

    Трети клас - сгради, които задоволяват средни и по-ниски изисквания;

    Четвърти клас - постройки с минимални изисквания.

    За обекти и съоръжения с минимални изисквания като: беседки, чиято основа е до 15 m2, пътеки, площадки, градински басейни и езерца с площ до 12 m2 и дълбочина до 1 m, навеси, чиято основа е до 10 m2, детски площадки, камини в задния двор до 1,2 m2 ширина и височина до 3 m, път за достъп до сгради с ширина 2,5-3 m и слънчеви колектори и други подобни, при условие че не нарушават външния вид или функцията на съществуващи и съседни сгради или пешеходни пътеки, разрешение за строеж не е задължително.

    За всички останали обекти и съоръжения е необходимо разрешение за строеж и то се издава въз основа на проектна документация. Преди започване на строителството трябва да се провери дали е разрешено строителство в парцела на собственика; проверката се извършва в компетентния орган на местното самоуправление, към който се подава Искане за одобрение на строеж и Искане за издаване на разрешение за строеж. Заявките се подават от проектанта, т.е. архитекта, като документацията следва да включва доказателства за собственост и право на строеж, данни за местоположение, проектна документация и удостоверения за платени такси и вноски.

    1.3. Нарушаване на строителните норми

    При изграждането на обекти и съоръжения спазването на всички строителни норми е законово задължение. Спазването на нормативната уредба гарантира, че съоръжението е изградено в съответствие с всички изисквания и следователно не застрашава здравето или имуществото на хората, не нарушава концепцията, определена с градоустройствени или други устройствени планове. С една дума, да не е конструкция „на черно“. За обекти, които отговарят на минимални изисквания, най-важното е те да са изградени на базата на конструктивно изчисление и следователно стабилни и безопасни, както и да са устойчиви на пожар, докато другите предпоставки са по-малко важни. Такива съоръжения не са предназначени за жилищно настаняване, а се считат за спомагателни и следователно не е необходимо да се проектират подробно или строително-технически проверявани.

    Не се изисква разрешение за строеж за ремонт, който не включва намеса в носещата конструкция на сградата. В случай, че решите за реконструкция, която включва намеса върху носещите елементи на конструкцията, тогава е необходимо разрешение за строеж, всъщност ново конструктивно изчисление, тъй като например разрушаването на носещите стени променя цялата статика на сграда. Съществуват и разпоредби за противопожарна защита, както и такива, свързани с топлопроводимост, енергийна ефективност и други технически изисквания, свързани с безопасността на жилищата, и без тях не може да се получи разрешение за ползване.

    Спазването на строителните норми се контролира от строителната инспекция и ако инспекторите констатират наличието на нередности, те могат да налагат глоби, глоби за провинения, но и да разпореждат закриване на строителната площадка, т.е. връщане в предишното състояние или в краен случай - разрушаване. Наказателна отговорност възниква само в изключителни случаи, определени от прокуратурата. За да избегнете някоя от тези нежелани ситуации, трябва да се свържете с отговорен проектант с лиценз, който познава ограниченията в съответствие с устройствените планове и ще може да ви посъветва и проектира обекта или съоръжението така, че да е законово и формално правилно.

    2. Узаконяване на обекта или съоръжението

    2.1. Защо да узаконяваме обекта или съоръжението?

    Узаконяването на незаконно строителство се инициира основно поради една от тези три най-често срещани причини: когато има нужда от продажба на недвижим имот, когато собственикът иска да дострои част или цялата нова сграда в парцела, където вече е построил незаконно или ако иска да ремонтира незаконно построена сграда. Случва се и съседи или орган на местната власт да подадат сигнал за незаконно строителство. Узаконяването на незаконно строителство е желателно и полезно, въпреки че означава по-високи разходи, преди всичко защото сградата става ваша законна собственост, така че можете да продължите да се разпореждате с нея по свое желание без никаква намеса, което означава, че можете да я регистрирате и след това да я разширявате и променяте , издавате под наем, продавате или да теглете заем или направите ипотека. Узаконената сграда винаги и във всеки смисъл е с по-голяма стойност от незаконната и предлага по-голяма правна сигурност от незаконното строителство.

    2.2. Когато узаконяването не е възможно

    За съжаление има и случаи, когато узаконяването на обекта или съоръжението не е възможно. Законът предвижда следните случаи у нас:

    - съоръжения, изградени без разрешение за строеж или разрешение за строеж в съответствие с нормативната уредба, съгласно която не е предвидено такова задължение към момента на строителството;

    - съоръжения, за които е издадено разрешение за строеж и които се ползват без издадено решение за ползване;

    - съоръжения, изградени или реконструирани, когато инвеститорът се е позовал на правото си върху съоръжението или земята, върху която е построено съоръжението, противно на целта, за която правото е учредено или признато със закон, или в противоречие с целта на решението или друг индивидуален акт за учредяване правото по закон, и особено в случаите, когато инвеститорът изгражда съоръжение с траен характер върху предоставената му за временно ползване земя и/или въз основа на решение, взето в съответствие с нормативната уредба, уреждаща монтажа на сглобяеми съоръжения;

    - съоръжения, които се считат за военни съоръжения по смисъла на закона, уреждащ отбраната, т.е. съоръжения, които се считат за минни съоръжения, съоръжения и устройства по смисъла на закона за минното дело;

    - съоръжения, изградени или реконструирани върху неблагоприятни за застрояване терени (свлачища, влажни зони и др.);

    - съоръжения, изградени или реконструирани от материали, които не осигуряват дълготрайност или безопасност;

    - съоръжения, изградени върху обществени площи, т.е. върху земя, предвидена за устройство или изграждане на обществени съоръжения и които са задължително публична собственост, съоръжения, построени в първа и втора степен на опазване на природните ресурси (с изключение на вили и други семейни ваканционни съоръжения във втора ниво на защита природна ценност), тоест в зоната за защита на културни ценности от изключително значение и зоната за защита на културни ценности, вписани в Списъка на световното културно наследство, т.е. Списък на световното културно наследство, изградени в санитарно-охранителни зони водоснабдяване, военен комплекс и защитни зони около военни комплекси и инфраструктурни съоръжения със специално предназначение, т.е. построени, реконструирани или модернизирани в противоречие с разпоредбите за отбрана, които предписват специални задължения, както и други съоръжения, изградени в защитените зони в съответствие с разпоредбите на специалните закони.

    2.3. Преустройство на сградата

    За да промените предназначението на сградата или съоръжението, трябва да получите разрешение за строеж. Въпреки че не става въпрос за промяна в конструкцията или структурата на сградата при обновяване на съществуваща или изграждане на нова, промяната на предназначението на сградата може да увеличи различни въздействия върху околната среда. Това може пряко да повлияе на постепенното влошаване на района или да повреди имуществото на околните собственици.

    2.4. Узаконяване на незаконен строеж, построен върху земеделска земя

    Има възможност за узаконяване на сгради, построени върху земеделска земя, но в този случай изпълнението на условията трябва да се определи в съответствие със Закона за собствеността и ползването на земеделските земи („Държавен вестник на РБ”, брой 17/1991), както и на основание процедурите от Закона за устройство на територията („Държавен вестник на РБ”, брой 1/2001).

    Тъй като това е чисто правен въпрос, който изисква образуване и провеждане на административни производства пред различни органи, препоръчваме да се консултирате или да наемете адвокат, който е специализиран в строителството и правните въпроси.

    3. Как протича процесът по узаконяване на незаконни обекти?

    Съгласно действащите в момента разпоредби на Република България, предмет на узаконяване може да бъдат сгради, които ще са в съответствие с валидните устройствени документи по отношение на предназначението и етажността на сградата; това включва сгради и съоръжения, за които е определено, че тяхното предназначение е съвместимо с плановите документи. В изключителни случаи предмет на узаконяване могат да бъдат и сгради с етажност, по-висока от предвидената в действащите устройствени документи етажност, ако това е уредено с общ акт на местното самоуправление.

    Необходимата документация за узаконяване на сгради е:

    - доказателство за съответното право върху земята или сградата;

    - доклад за актуалното състояние на съоръжението, неразделна част от който е проучване на геодезическите работи за незаконно изградената сграда или съоръжение;

    - доказателство за плащане на таксата за узаконяване.

    След като установи изпълнението на тези условия, компетентният орган уведомява собственика на незаконно изградената сграда или съоръжение да представи доказателство за съответното право върху земята или сградата в срок от 30 дни от датата на уведомлението, освен ако доказателството за съответното право вече не е представено в процедурата по узаконяване на обекта.

    Ако собственикът на незаконно построеното съоръжение или сграда не представи доказателство за съответното право и не поиска удължаване на срока, компетентният орган ще отхвърли искането с решение.

    Когато компетентният орган установи, че са изпълнени предходните условия и че има съответното право върху съоръжението, т.е. земята, той продължава процедурата, като се снабди с техническа документация.

    4. Кой узаконява сградата или съоръжението?

    Решението за узаконяване на съоръжението се издава от министерството, отговарящо за строителството, т.е. от компетентния орган на областта, т.е. на местното самоуправление, по съответния ред, когато установи, че незаконно построеното съоръжение отговаря на предписаните условия за ползване и други условия, предвидени в този закон.

    5. Колко струва узаконяване на обект или съоръжение?

    Когато компетентният орган прецени, че има възможност за узаконяване, той уведомява собственика на незаконно изградения обект да заплати таксата за узаконяване в размер на (цените са дадени по действащия в момента Ценоразпис) в срок до 15 дни от деня на уведомление.

    - 1 280 лв се заплащат за сгради, които задоволяват средни и по-ниски изисквания;

    - 1 500 лв и нагоре за сгради, които отговарят на средни изисквания.

    Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом



    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ
    Последни проекти

    Проект за лятна кухня за удължаване на разрешително

    Изготвяне на проект за удължаване на разрешение за преместваем обект.
    Имам разрешение подновявано 2 пъти до момента, което изтича през февруари. 2646 лв дo 4410 лв

    ........

    Удостоверение за търпимост за достроени части на къща

    Здравейте, имаме къща в гр.София и 1993-та родителите ми са постройли допълнителна стая(10-12кв.м)с тераса (3кв.м). Те са на 1-ви етаж повдигнат на около 1м от земята заради мазето. Къщата е на калкан от едната страна и до дъното на имот са останали 4м до терасата и 5м до стената на самата къща. Дали може да се извади удостоверение за търписмост? 1146.6 лв дo 1911 лв

    ........

    Узаконяване на гараж в собствен имот

    Не знам какво трябва
    Необходимо ни е да узаконим тухлен гараж с площ около 50 кв.
    Гаражът е построен на границата, но имаме декларация от съсед. 1146.6 лв дo 1911 лв

    ........

    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ





    Цeнa, Консултация за узаконяване на построена дървена постройка, 49 кв.
    Узаконяване на строителни обекти, Тополи

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, Узаконяване на 2 етажна къща -прикачена скица, 80-90 кв м
    Узаконяване на строителни обекти, Банево

    1080 лв дo 1800 лв

    Цeнa, Смяна на статута на обща част от жилище - искам да се смени и да бъде с жилищен статут, 50 кв.м
    Узаконяване на строителни обекти, София

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, Акт за въвеждане в експлоатация, 80
    Узаконяване на строителни обекти, Айтос

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Узаконяване на незаконна постройка, 50 кв.м.
    Узаконяване на строителни обекти, Кюстендил

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, Довършване на узаконяване на къща с проект подпечатан, 50 м2
    Узаконяване на строителни обекти, Стара Загора

    810 лв дo 1350 лв

    Цeнa, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЪРПИМОСТ НА СЪЩЕСТВУВАЩА ВЕЧЕ СГРАДА, 60
    Узаконяване на строителни обекти, Бургас

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Издаване на разрешение за строеж при вече построена къща. Търси се архитект геодезист ,който да замери и съдейства за издаване на съответната докъмент, 100кв.м.
    Узаконяване на строителни обекти, Мокрище

    585 лв дo 975 лв

    Цeнa, Узаконяване на пристройка,
    Узаконяване на строителни обекти, София

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, становище за стопанска постройка без промяна на предназначение, 5.7х5м
    Узаконяване на строителни обекти, Монтана

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Узаконяване на къща сразрешително за строеж и без последващи документи, 700-800
    Узаконяване на строителни обекти, Айтос

    1800 лв дo 3000 лв

    Цeнa, Da ozakonq goto a strokea kashta, 120 kvadrata
    Узаконяване на строителни обекти, Девин

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, Узаконяване, 120
    Узаконяване на строителни обекти, Новоселци

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, Натуриален акт, 70
    Узаконяване на строителни обекти, Пловдив

    1350 лв дo 2250 лв

    Цeнa, Узаконяване на къща, 40
    Узаконяване на строителни обекти, Ямна

    1080 лв дo 1800 лв

    Цeнa, проекти за възстановяване на строителни книжа в съответствие на чл. 14, 213 кв.м. РЗП
    Узаконяване на строителни обекти, Кюстендил

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Плоча за покрив да узаконява , 100 кв.
    Узаконяване на строителни обекти, Самоков

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, Узаконяване на надстояване без разр. За строеж на легална постройка, 150 кв.м
    Узаконяване на строителни обекти, Варна

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Узаконяване на къща/вила, 120 кв.м
    Узаконяване на строителни обекти, Овчарово

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, Удостоверение за търпимост, 50 кв.м
    Узаконяване на строителни обекти, Бяла черква

    1170 лв дo 1950 лв

    Цeнa, Узаконяване на пристройка към къща, 9 кв.м
    Узаконяване на строителни обекти, Перник

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, Придвижване на документи за узаконяване на къща 80 м2 за акт 16.,
    Узаконяване на строителни обекти, София

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, Узаконяване на малка стара постройка ,
    Узаконяване на строителни обекти, Габрово

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Узаконяване на постройка на допълващо застрояване без отстояния 2,5м, 50м2
    Узаконяване на строителни обекти, Варна

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Узаконяване на вила, Приблизително 200 м2
    Узаконяване на строителни обекти, Добрева Чешма

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, узакоянване на незаконна къща, 80
    Узаконяване на строителни обекти, София

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, Узаконяване, 80
    Узаконяване на строителни обекти, Преславен

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, Узаконяване на гараж с разрешение за строеж построен, 36 кв
    Узаконяване на строителни обекти, Варна

    540 лв дo 900 лв

    Цeнa, Автосервиз , 100m2
    Узаконяване на строителни обекти, Елхово

    720 лв дo 1200 лв

    Цeнa, узаканяване на вила, 100
    Узаконяване на строителни обекти, Троян

    1170 лв дo 1950 лв

    Цeнa, 25 кв.м веранда да преобразувам във всекидневна, 25 кв.м
    Узаконяване на строителни обекти, Петрич

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, Търпимост, 500
    Узаконяване на строителни обекти, Пловдив

    1170 лв дo 1950 лв

    Цeнa, Удостоверение за въвеждане в експлоатация, 197 кв.м.
    Узаконяване на строителни обекти, Кадиево

    1170 лв дo 1950 лв

    Цeнa, Акт16, 32
    Узаконяване на строителни обекти, Стамболийски

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, Узаконяване на две постройки в имот с построена къща във фаза Акт 15, 50 кв. за узаконяване
    Узаконяване на строителни обекти, София

    1080 лв дo 1800 лв

    Цeнa, Узаконяване на къща на село, 159
    Узаконяване на строителни обекти, Разград

    1170 лв дo 1950 лв



    Търсене на добри изпълнители за областта Узаконяване на строителни обекти?
    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Узаконяване на строителни обекти ценоразпис

    Поискайте необвързваща оферта от фирмата

    256+ ФИРМИ ЗA Узаконяване на строителни обекти
    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    БЕЗ КОМИСИОННА
    ВЗЕМЕТЕ ОФЕРТА