За района

    Инженерно-геоложко проучване, геолози Цени

    Колко струва инженерно-геоложкото проучване и за какво е то? Инженерно-геоложкото проучване може да ви спести много пари и нерви, защото установява точно какво се крие под къщата ви. Когато видът и качеството на почвата са известни, тогава подготовката на терена, както и изкопите, съответно, насипите с почва, така и конструкцията на основите, могат да бъдат точно изчислени, що се касае до разход на материали и време. Можете също така да избегнете по-късно възможни повреди на сградата поради неподходяща основа. Цената на инженерно-геоложкото проучване зависи от сложността на терена, дълбочината на вземане на проби, сложността и размера на обекта, местоположението и други подобни, и започва от около 350 лв.

    На кого да се доверите за изготвяне на строителен инженеринг? Изпратете запитване до подходящи и надеждни фирми и инженери за извършване на инженерно-геоложко проучване във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.

    Поискайте оферта:
    Изпратете запитване

    Цени на геомеханично проучване с изкоп на терена


    Цени на геомеханично проучване за фамилна къща. Цени на геомеханично проучване за носещата способност на терена за нуждите на статиката, включително изкопаване на терена и получаване на съгласие от Главната дирекция по водите към Министерството на околната среда и водите на РБ.

    350.00 лв/бр

    МНОГО НИСКА ЦЕНА
    лв/бр

    СРЕДНA ЦЕНА
    400.00 лв/бр

    НАЙ-ВИСОКА ЦЕНА
    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ

    ДРУГИ ЦЕНИ ЗА Инженерно-геоложко проучване, геолози

    вашето количество

    единица

    приблизителна цена

    вашата цена

    Цена на геомеханичното проучване без изкоп на терена

    Цени на геомеханично проучване за фамилна къща. Цена на геомеханично проучване за носещата способност на терена за нуждите на статиката, без изкоп на терена.


    бр

    лв/бр

    лв
    ЗАЕДНО:
    лв
    изпратете търсене >

    Полезен ли Ви беше калкулаторът?

    Инженерно-геоложко проучване - всичко, което трябва да знаете

     

    1. Инженерно-геоложко проучване – какво трябва да знаете?

    1.1. Какво е инженерно-геоложко проучване и кои са експертите геолози?

    Инженерно-геоложкото проучване е изследване, което описва и анализира геомеханичния състав и носещата способност на земята. Може да се направи от инженер-геолог, но най-често услугата се поръчва от една от многото фирми за геомеханични проучвания, които отговарят както за изработването, така и за качеството.

    Инженерно-геоложкото проучване е в основата на проектирането; въз основа на него се правят други изчисления, дори конструктивни
    Инженерно-геоложкото проучване е в основата на проектирането; въз основа на него се правят други изчисления, дори конструктивни

    2. Каква е целта на инженерно-геоложкото проучване?

    2.1. Предотвратяване слягането на сградата

    Инженерно-геоложкото проучване е необходимо, за да се установи със сигурност точния състав на земята и дали теренът наистина ще издържи предстоящите дейности по строителство, ремонт, пристрояване или надграждане на сграда. В противен случай, последствията могат да бъдат наистина катастрофални и скъпи, защото постройката може да започне да се сляга от собственото си тегло, с което се натоварва земята. Ако искате устойчив, целенасочен и рентабилен проект, който ще продължи десетилетия, от съществено значение е да поръчате инженерно-геоложко проучване, преди да започнете каквато и да е работа: проектиране или строителство, за да сте наясно за какъв вид землище става въпрос. Разбира се, не е необходимо да се подчертава колко ще е важна тази информация за строителните инженери.

    2.2. Проектиране

    Тъй като анализът на почвата е основен инструмент за всеки геолог, който предоставя данни за състава на почвата в своите доклади, благодарение на него човек ще разбере какви са пластовете на терена, къде се намират и колко са носещи, къде са по-меки, където има възможност за свлачища и всичко подобно. Цялата тази информация е необходима за детайлно и точно определяне на дълбочината на фундамента и изчисляване на носещата способност на почвата. Ако част от терена е върху скала, а другата част е върху по-мека почва, съвсем логично е основите да са различни в зависимост от това къде се правят. Това обаче, може да се установи само чрез геоложки изследвания. Инженерно-геоложкото проучване съдържа и данни за повърхностите на подземните води (ако има такива), както и за пропускливостта на отделните слоеве и за възможностите за просмукване и наводняване. Така ангажираният специалист предоставя в становището си всички необходими изходни данни, въз основа на които се извършва проектирането.

    2.3. Планиране на отводняването

    Освен данните, необходими за конструктивните изчисления, проучването е необходимо и за рационалното и функционално проектиране на дъждовната канализация. Въз основа на получената информация може да се определи дали има опасение от задържане на водата, така че проектът да предвиди подходящите размери на дренажната система на сградата и да предотврати появяване на щети. Освен това, се прави план за защита и поддържане на строителния изкоп, за да не бъде наводнен по време на строителството. Това е особено важно при строеж на по-големи сгради (повече подземни етажи или гаражи) и при сгради върху стръмен терен.

    2.4. Инженерно-геоложкото проучване е важно приложение  към документите за получаване на разрешение за строеж

    Проучването обикновено е важно приложение към внасяне на документацията за разрешение за строеж. Изисква се от местната административна единица, а в специални случаи на застрашени или чувствителни зони от ИАДС (Изпълнителна агенция по околна среда на Република България). Тази агенция участва в процедурата по одобряване на документация за получаване на разрешение за строеж за чувствителни зони и зони, където има опасност от подпочвени води, за които пълното инженерно-геоложко проучване е незаменим документ. Този доклад е основен компонент на документация за получаване на разрешение за строеж и поради това, че в случай на строителство върху блатни зони, сеизмично активен терен или свлачища могат да се причинят непоправими щети на околната среда или околните съоръжения, ако къщата ви не е построена според условията, изисквани от състава на земята.

    2.5. Проверка на възможността за монтаж на термопомпа

    В допълнение към състава на почвата, при изкопни работи се определят местоположението и дълбочината на подземните води. Това е от съществено значение, ако обмисляте вида термопомпа, която може да бъде инсталирана за захранване на сградата. Геологът ще може да прецени дали количеството и температурата на подземните води са подходящи за термопомпа вода-вода или подземна вода, което значително ще улесни решението за избор на отоплителна система.

    2.6. За вашия спокоен сън

    Не на последно място, този документ е необходим, за да сте сигурни, че това, в което инвестирате своята енергия, време и пари, е сигурна и дългосрочна инвестиция. Това е единственият начин да избегнете непредвидени събития в бъдеще. Затова искрено ви съветваме да поръчате изследвания, дори ако никой не го иска служебно от вас. Цената на такъв документ е минимална и представлява около 0,005% - 0,01% от инвестицията в целия проект, но ако не се направи, може да причини огромни щети и съответно голяма финансова загуба. Повреди на съседни сгради (пукнатини по фасадата и носещата конструкция) поради лошо защитени и оформени строителни изкопи, слягане на терена (което във всеки случай може да навреди на съседни сгради в непосредствена близост), задържане на вода и наводнения са само някои от непредвидените последици. Ето защо, винаги ви препоръчваме да не се колебаете и да направите всичко по силите си, за да осигурите издръжливостта на къщата си и да избегнете високите разходи за последващи ремонти.

    3. Получаване на данни за инженерно-геоложко становище

    3.1. Сондаж за инженерно-геоложкото проучване

    Инженерно-геоложкото становище изисква изкопаване, т. нар. сондиране или сондаж, извършени в няколко точки от парцела. Пробиването обикновено се извършва на 2-3 места в парцела, където ще бъде издигнат обекта. Ако къщата вече е построена (ако сте или не сте първи собственик), но искате да проверите състава на терена за евентуални надстройки или ремонти, сондажите се извършват във всички ъгли до дъното на основата, а понякога и по критични стени. Важно е изкопът да се извърши на онези места, където наистина ще стои къщата, тъй като съставът на почвата на един и същи парцел варира на различните места.

    Друго важно нещо е дълбочината на пробиване. Необходимо е изкопите да са достатъчно дълбоки, за да се включат всички пластове на земята. Само така ще получите вярна представа за реалното състояние на терена, върху който е или ще бъде къщата ви.

    3.2. Ръчно или механично пробиване?

    Изкопаването може да се извърши ръчно или чрез пробиване. Важно е само да копаете достатъчно дълбоко, за да се достигне до всички слоеве на земята. Ако изкопаването не е достатъчно дълбоко, ще липсват основни данни за състава на почвата, което ще се отрази на точността и прецизността на инженерно-геоложкото становище. Може да се случи така, че геологът изобщо няма да иска да анализира изкопаните проби, защото ще прецени, че те не са представителни за действителния състав на почвата, което рискува да даде невярна, условна информация. Ето защо, повечето хора решават да оставят сондирането на специалисти.

    3.3. Сондиране

    Сондиране или сондаж е специален вид пробиване, което се извършва със специално оборудван багер и на базата на който след това се извършват геоложки и геомеханични измервания и анализи. Дълбочината на сондажа се определя от геоложкия състав на почвата, етажността на сградата и дълбочината на фундамента. Изкопът винаги се извършва най-малко до пласта почва, подходящ за фундамент, съгласно указанията на геолога. За точни анализи е желателно да се изкопаят колкото се може повече слоеве.

    3.4. Говорете със съседите си

    Важен, но често пренебрегван аспект от получаването на данни за изготвяне на инженерно-геоложкото изследване е разговорът със съседите. Добрият геолог ще попита съседите как са положили основите на къщите си и какви проблеми са срещнали. След това той ще обиколи цялата площ на парцела. Това ще му предостави основна, ориентировъчна информация за характеристиките на терена в близост до сградата, както и за това дали в непосредствена близост има гори, клисури, реки или други водни повърхности.

    4. Какви анализи ще извърши геологът?

    Проучванията и анализите зависят от площта, сложността на терена и състава на земята, върху която се намира парцелът или обектът. В зависимост от степента на трудност на терена и размера на къщата можете да избирате между три основни теста на почвата. Геологът ще избере кое ще е подходящо.

    4.1. Тест чрез статична пенетрация (CPT)

    Това е най-основното, но най-изчерпателното тестване с голямо преимущество. Направено е заключение, че измерванията на дълбочината се извършват на сегменти от по 2 cm. По този метод сондата се забива в земята толкова дълбоко, докато достигне твърда повърхност. По време на пробиването (на всеки 2 cm) се получават данни за съпротивлението, което оказва почвата при проникване на дълбочина. Накрая компютърът обобщава всички получени данни. По този начин се получава фазов (непрекъснат) профил на даден терен, който служи като основа за оценка на слягането и носещата способност на почвата според избраната фундаментна система. Тази процедура е подходяща за всички видове почви и се препоръчва независимо от вида и типа на основата.

    4.2. Тест с дилатометър (DPT)

    DPT анализът е подходящ за меки почви, където се решава изборът на дълбоки основи. В такъв случай DPT анализът може да замени CPT тестването, тъй като също така осигурява фазов (непрекъснат) профил на състава на почвата. Въз основа на тези данни се правят планове на фундамента и оценки на носещата способност на почвата.

    4. 3. Стандартно динамично проникване (SPT)

    Това тестване е подходящо за парцели, които са разположени предимно на песъчлива и чакълеста почва. SPT е малко по-усъвършенстван вид изпитване на почвата, който освен плътност дава и данни за якост, компактност, модул на еластичност, очаквано слягане и носимоспособност на основата. Това изпитване, също така определя потенциала за пропускливост на почвените слоеве. Ако се направи SPT тестване, тогава CPT не е необходим, тъй като всички необходими данни вече са получени.

    5. Какво рискувате без съответното инженерно-геоложко проучване?

    5.1. Намалени размери на обекта

    Ако сградата бъде намалена поради липса на инженерно-геоложко проучване, някои от най-важните размери се намаляват, тоест, ако е под необходимите размери, рискувате да не е напълно безопасна за живеене. Оразмеряването включва проектиране, всъщност, изчисляване на напречните сечения на конструктивните елементи, които осигуряват достатъчна статична якост и стабилност. Следователно, намалените размери са грешка в техническото изчисление, поради която по-късно ключовите елементи на конструкцията ще се окажат по-малки или с недостатъчна носеща способност, което само по себе си е много опасно за всеки обект. По-късно, всеки обилен дъжд през есента, но и през пролетта, ще има когато снегът се топи, ще се предизвиква критично състояние, а и обектът може да се слегне сам, под собствената си тежест. Във всеки случай, при сграда с неподходящи размери, много бързо може да бъдат забелязани първите пукнатини, които допълнително повече или по-малко, непрекъснато ще се увеличават и разширяват. Ремонт на сградата и възстановяване на щетите разбира се са възможни, но изключително скъпи. От друга страна е почти невъзможно да се възстанови напълно сградата в първоначалното й състояние след нанесени щети.

    5.2. Преоразмеряване на обекта

    Преоразмеряване на обекта, в професионална терминология, означава да го проектирате прекалено статично стабилен и здрав. Това също означава, че размерите са избрани по-големи от действително необходимите напречни сечения на конструктивните елементи. Това увеличава количеството на използвания материал, а оттам и цената му. Но това не е всичко. Увеличава се тежестта на самия обект, което допълнително натоварва земята под него. Това от своя страна налага допълнителни разходи за последваща консолидация на терена, които иначе изобщо не би била необходима.

    5.3. Щети на съседни сгради

    Не на последно място, строителството без предварително инженерно-геоложко проучване застрашава съседни сгради, независимо дали са нискоетажни или многоетажни. Когато теренът се сляга поради неадекватно оразмеряване, това заплашва или дори срутва пространството около къщата ви. Така зоната на влияние се разширява до стотина квадратни метри и започва да застрашава съседните сгради. Ако по тях се появят пукнатини, вие носите отговорност. Другите собственици може да поискат пълно възстановяване на разходите за саниране.

    6. Цена на инженерно-геоложкото проучване

    Разходите за изготвяне на документ от този вид представляват минимални разходи в рамките на общата инвестиция за строителство. Ако добавите към това астрономическите суми, които може да се наложи да платите, за да поправите щетите, причинени от липсата на данни за геоложкия състав на почвата, наличието на това становище, несъмнено, е оправдано. Средната цена за ангажиране на геолог и изработване на т.нар. становище за инженерно-геоложко проучване със сертификат, необходимо за получаване разрешение за строеж, е между 350 и 400 лева.

     

    Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом



    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ
    Последни проекти

    Геоложки анализ за строеж на къща

    Предвижда се строеж на двуетажна къща без мазе. Площа на застрояване е 200 м2 + 100м2 едноетажно застрояване. 352.8 лв дo 588 лв

    ........

    Спешно! Инженерно- геоложки доклад

    Инженерно-геоложки доклад за инвестиционен проект

    Инженерно-геоложки доклад за инвестиционен проект за еднофамилна къща без подземие.

    Разполагам със собствен багер. 529.2 лв дo 882 лв

    ........

    Геоложко изследване за свлачище на терен за строителство на къща

    Геоложко проучване на терен за строителство на фамилна къща в с. Чифлик, Троянско. Преценка за възможно наличие на свлачищен процес. 529.2 лв дo 882 лв

    ........

    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ





    Цeнa, Геологическо проучване за строеж на склад, сграда 400 м2 разгъната площ
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Елин Пелин

    270 лв дo 450 лв

    Цeнa, Геоложко проучване за риск от свлачище на парцел в Правец., Парцел 760кв.м. в гр. Правец
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Правец

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Инженерно геоложки доклад, 1000 кв2
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Мездра

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, инженерно-геоложко проучване - Стандартен пенетрационен опит,
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Бойчиновци

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Проучване на почвата за изграждане на фундаамент, 465 кв.м.
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Белчински бани

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, инженерно-геоложки доклад за инвестиционен проект, 1 бр.
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Чеканчево

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, Инженерно-геоложкото проучване за съществуваща сграда с повреда, Площ на основата на сградата - 64 кв.м.
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Банкя

    1350 лв дo 2250 лв

    Цeнa, Геоложки доклад за подпочвени води, 860кв.м парцела
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, София

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Геоложки доклад, нужен за проектиране на сграда в УПИ - къща на 2 етажа, 150 кв.м.
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Смолян

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, да се характеризира геоложката среда до дълбочина 12 метра, 300 кв.м.
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, София

    1350 лв дo 2250 лв

    Цeнa, геоложки доклад, УПИ 198 кв.м
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, София

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Геоложко проучване във връзка със строеж на еднофамилна жилищна сграда, 150 m2
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Ягода

    0 лв дo 0 лв

    Цeнa, Влага / мухъл / подземни води / свлачище, 2000 m2
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Перник

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Инженерно-геоложко проучване, 120
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Елин Пелин

    270 лв дo 450 лв

    Цeнa, Геоложко проучване на парцел с денивелация за подпочвени води и структ, 1400
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Перник

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Геоложки доклад за целите на проектиране на еднофамилна жилищна сграда, Поземлен имот площ 800кв.м.
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Априлци

    333 лв дo 555 лв

    Цeнa, Инженерно-геоложки доклад за строителство на къща,
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Банкя

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, геология на почва и твърда основа, 550кв.м
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Смолян

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, инженерно-геоложко проучване (глина), 120 квм
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Априлци

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, Геоложко проучване и доклад за парцел, 855 кв.м.
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, София

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, Геоложки доклад за нуждите на жилищно строителство. ,
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Добрич

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Да се провери от къде идва влага само от една страна на къщата ми, 10 метра
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Перник

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, геоложки доклад във връзка с проектиране на къща, РЗП 300
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Божурище

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Геолог, Геоложки доклад
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Банско

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Геоложки проучване необходимо за проекти за строеж, 1200кв.м
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Лозенец

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Становище, Указания по скица
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Антоново

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Продължаване срока на разрешително от Басейнова дирекция,
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Пазарджик

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Геоложки доклад, 130
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Велинград

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, Необходим ми е геоложки доклад за предстоящо строителство на производс, Общата квадратура на имота е 1014 м2 . Площ за строителство 507 м2
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, София

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, Изследване на почвата под жилищна сграда, 5 кв.м.
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Димитровград

    180 лв дo 300 лв

    Цeнa, геоложко проучване за строеж на къща, 160 м2
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Варна

    450 лв дo 750 лв

    Цeнa, относно ИГ проучане., 90
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Пловдив

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, становище за инж-гео проучване със сертификат, за разрешение за строеж, 70м2
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Петково

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Геоложки доклад за проектиране, Постройка -100кв.м Парцел - 1100кв.м
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Бобораци

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, Геоложко проучване за строеж къща, 3
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Мъглиж

    360 лв дo 600 лв

    Цeнa, проучване за строеж на еднофамилна къща,
    Инженерно-геоложко проучване, геолози, Тетевен

    360 лв дo 600 лв



    Търсене на добри изпълнители за областта Инженерно-геоложко проучване, геолози?
    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Инженерно-геоложко проучване, геолози ценоразпис

    Поискайте необвързваща оферта от фирмата

    20+ ФИРМИ ЗA Инженерно-геоложко проучване, геолози
    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    БЕЗ КОМИСИОННА
    ВЗЕМЕТЕ ОФЕРТА