Koлкo струват беседки или градински постройки? Според това дали искате типови или изработени по поръчка, oт какъв материал (дърво, тухла, метал), със или без оборудване, и при всички случаи, доставчик, цената може да варира oт 1 100 до 2 500 лв. (зa, например, доставка и монтаж на дървена постройка 2x2 m).
На кого да се доверите за беседка или градинска постройка? Изпратете запитване до подходящи и надеждни доставчици на беседки или градински постройки във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълните формуляра по-долу.
вашето количество
единица
приблизителна цена
вашата цена
Колко голяма ще бъде градинската постройка, зависи от няколко фактора. Първият фактор е нейната цел, за какво ще служи; вторият е колко място можете да отделите за нея и третият, със сигурност не по-маловажен, е колко пари можете да инвестирате. Дебелината на стените, което е от решаващо значение за здравината, стабилността и безопасността на конструкцията, зависи от размера на дървената постройка. Така дебелината може да бъде между 2,8 и 7 cm. По-тънки стени, такива до 3,4 сm, са подходящи за сезонни постройки с площ до 9 m2. Трайността на такива стени е по-малка и със сигурност самата сграда е по-слаба. Външната температура влияе повече на вътрешността, така че трябва да обърнете по-голямо внимание на повече неща. Разбира се, такива постройки са и по-евтини. Стените с дебелина 4-5 сm са подходящи за постройки с площ от 10 до 25 m2, които имат прозорци и врати предимно с двоен стъклопакет. Такъв обект е достатъчно добър, за да издържи дълго време. Градинските постройки с площ 30 m2 и повече изискват по-дебели масивни стени.
Ако искате да използвате градинската постройка (бунгалото) през цялата година, тя ще трябва да има по-дебели стени, двоен стъклопакет и допълнителна изолация. В този случай ще трябва да осигурите и отопление. За отопление може да се използва електрически радиатор, вградена камина или слънчеви панели. За топлоизолация се избира главно минерална вата на ролки, особено за изолация на покриви и подове, въпреки че полиамидните покрития, които предотвратяват и течението, също са отлични. От друга страна, трябва да се осигури вентилация, особено отвод и изпаряване на влагата.
Когато мислите за стила на вашата градинска постройка, ви препоръчваме да изберете или този, в който е направена къщата, или нещо диаметрално противоположно. Ако изберете второто, бъдете готови за възможния контраст, който ще представлява.
Със сигурност има безброй готови градински постройки (бунгала) на пазара, и то в също толкова стандартни, сглобяеми модели. Не е необичайно доставчици да се съгласят на частични промени в моделите си според вашите изисквания. Това може да означава, че много лесно ще намерите този, който искате. Ако, например, търсите двоен стъклопакет, вместо единично остъкляване, по-големи размери на постройката, различно разпределение или тип прозорци и врати, може би по-дебели стени и т.н., те обикновено ще проявят разбиране. Това, обаче, означава по-висока цена с около 20 % и по-дълъг срок на доставка. Резултатът, обаче, ще бъде уникална градинска постройка по ваш избор.
Ако сте решили да закупите цялостно, готово сглобяемо бунгало, имате опит и сте вещи в този вид работа, със сигурност ще можете да го сглобите сами. Ще ви бъдат необходими няколко дни или до седмица, помощта на приятел и някои инструменти като ръчен трион, отвертка, гумен и обикновен чук, либела, метър, обикновена или акумулаторна бормашина/отвертка, нож, клещи, стълба и други подобни. С бунгалото ще получите всички части, подробни инструкции и схеми за сглобяване. В противен случай, ако не сте свикнали да се занимавате със задачи от типа „направи си сам“ или нямате време, можете да поръчате монтаж или да наемете трета страна, когато купувате градинско бунгало. Във всеки случай са необходими общи познания. Всъщност можете да очаквате, че сглобяването и изграждането на градинската постройка изисква завинтване на стотици винтове, пирони, изрязване и сглобяване на компоненти и правилна ориентация при четене на планове и в пространството, както и други подобни задачи.
Ако разчитате на това, че е достатъчно да изберете и платите за модела на градинската постройка, който ви харесва, отговаря на размера и цената - ще трябва да ви разочароваме. Има и други неща, които трябва да знаете и да направите предварително.
Повечето градински постройки са от дърво, а най-евтините са от мека дървесина като бор и смърч. Ако обаче искате къщата да издържи и да не се поддава толкова лесно на вредители, платете повече и изберете такава от масивна, обработена, висококачествена дървесина като лиственица или кедър. Предимството на дървена постройка е, че е изработена от естествен материал, който регулира температурата във вътрешността, която остава същата дори в разгара на лятото. Единственият недостатък на дървения материал е отново, че той е естествен материал, който се съсъхва и набъбва от влагата. Хубавото е, че тези промени са само временни и в екстремни периоди и дървото бързо се връща в първоначалното си състояние. Ако искате много обикновена постройка, изберете такава, направена от дъски, които имат перо и нут, които се съединяват, като влизат една в друга.
Металните постройки са устойчиви на всякакви вредители и лесно се поддържат - толкова лесно, че дори не е необходимо. Някои са огнеупорни, а други са устойчиви на корозия. През лятото обаче е горещо, през зимата студено и може да се появи конденз, който с течение на времето причинява корозия.
Пластмасовите постройки, като цяло, най-лесно се сглобяват, не се нападат от вредители и не корозират, нито се нуждаят от обновяване. Най-важното е, те да са добре задтопорени, така че вятърът да не може да ги преобърне.
Съгласно Закона за устройство на територията, в сила от 2001 г., с изменение от 2003 г., не се изисква одобряване на ИП (инвестиционен проект) за издаване на разрешение за строеж на спомагателни, обслужващи, стопански и второстепенни постройки към сградите на основното застрояване. Ако допълващо застрояване не е предвидено с действащия подробен устройствен план, то се допуска от главния архитект на общината. (чл. 147 от ЗУТ)
Второстепенните постройки (летни кухни, леки постройки за отоплителни материали и инвентар и др.) на допълващото застрояване са с височина до 2,5 m над прилежащия терен и до 3 m до най-високата част на покрива. Когато постройките се разполагат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, най-високата част на покрива при калканната стена може да има височина до 3,6 m. (чл. 46 от ЗУТ)
Ако ще използвате постройката си през цялата година, се препоръчва прозорците и вратите ѝ да са обърнати на юг, така че да е осветена през по-голямата част от деня. В противен случай е по-добре да е на сянка, за да не прегрява през лятото. Въвеждането на електричество също трябва да се обмисли; ако смятате, че ще ви е необходим, поставете я по-близо до къщата, за да избегнете изкопаване на целия двор, за да прокарате кабелите. В такъв случай, също ви съветваме да наемете опитен електротехник, който ще знае как да положи инсталациите, да извади връзките и да размести осветлението.
Преди да сглобите постройката, трябва да се уверите, че корените на дървета, растения или камъни са изчистени от това парче земя. Мястото, също така, трябва да има добър дренаж, за да се избегнат наводнения. Ако постройката е доста малка, основа най-вероятно няма да е необходима; достатъчно е да бъде върху равна, покрита с плочи повърхност или площадка. За по-големи градински постройки е необходима суха, равна и твърда повърхност – настлана с плочки или бетонирана.
Независимо дали държите част от електрическото оборудване или офис в къщата, електричеството ще бъде необходимо.
В този случай имаме няколко съвета:
- Не решавайте проблема с електричеството, като опъвате удължителен кабел от къщата до градинската постройка. Това може да бъде временно решение, когато метеорологичните условия са благоприятни, но като постоянно, това не е нито безопасно, нито практично решение.
- Помислете защо е необходимо електричество в постройката. Ако това е само осветление и един или два контакта, мощността на връзката няма да е такава, каквато би била необходима, ако има осветление, отопление/охлаждане, връзки за уреди или машини и други подобни.
- Правете всичко според разпоредбите за домашни инсталации. Това означава, че захранващите кабели трябва да бъдат вкопани най-малко на метър дълбоко от къщата до градинската къща.
- Не инсталирайте сами електрически инсталации. Ако искате работата да се извърши професионално и безопасно, наемете сертифициран електротехник, който ще ви даде съответната гаранция след приключване на работата.
- Помислете за алтернативни енергийни решения като слънчеви панели или вятърни генератори, които могат да снабдяват постройката с електричество доста добре.
Изследванията показват, че около 20 % от градинските постройки не са заключени и се превръщат в лесна мишена за крадци. За щастие има начини да се предпазите от тях:
- Монтирайте по-дебели и здрави врати, които могат да издържат на удари и физическа сила.
- Инсталирайте добра брава или катинари, или брава против взлом, чиито анкери са скрити и не могат да се свалят без акумулаторна отвертка.
- Уверете се, че пантите не се свалят лесно и ги прикирайте със защитни решетки.
- Ако има прозорец на постройката, поставете щорите, за да намалите отблясъците на стъклото през нощта.
- Ако държите ценности в къщата, помислете за монтиране на слепени прозорци като мярка за безопасност.
- Допълнително защитете неща като колички, стълби или косачки.
- На по-стойностни предмети, които държите в постройката, като косачка за трева, гравирайте името си, за да възпирате крадците.
Леките пукнатини и драскотини са доста често срещани по дървени предмети. Съвсем очаквано е дървесината да "работи" - да набъбва и съсъхва, което ще се стабилизира след една година от времето на поставяне. През тази година се препоръчва да направите евентуални корекции на вратата или прозореца, така че всичко да пасне добре на мястото си.
Влагата влияе върху дървото и може да го повреди. За да защитите дървена градинска постройка от влиянието на времето и вредителите, направете следното:
1. Важно е къщата да е на подходяща повърхност, което означава, че подовите дъски трябва да са на няколко сантиметра от земята. По този начин дървесината няма да влезе в контакт със земята или тревата и ще има добра вентилация срещу гниене.
2. В дъските на стената, в дъното и под покрива, трябва да се пробият няколко дупки и да се постави пластмасова или метална решетка. Това също ще осигури добра вентилация, което ще предотврати образуването на мухъл.
3. Също така е важно да покриете покрива на къщата с покривно покритие или да добавите някакъв друг вид защита.
4. Дървената градинска постройка трябва да бъде боядисана или покрита със защита за дървесина след поставянето. Ако изберете висококачествено защитно покритие за дървесина, ще бъдете спокойни 5-6 години, преди да се наложи да повторите този процес.
Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом
ламаринен покрив на беседка
покриване на шестостенна поиривна конструкция на беседка с приблизителна квадратура 6 квадрата. 882 лв дo 1470 лв
Довършване на беседка
Довършване на беседка и още една къщичка 1/1/1.60. за помпа Трябва да се рендосат и лакират гредите 1764 лв дo 2940 лв
Покрив на беседка, в момента е с битумни керемиди, искам промяна
Има метални крака, но покрива е дървен с битомни керемиди и вече трябва да се подмени 2646 лв дo 4410 лв
Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство