Колко струва мозайката? Цената на мозайката зависи най-вече от визуалния ефект, който искате да постигнете. Крайната цена се влияе не само от цената на гранулите, но и от метода за обработка на мозайка, т.е. горната повърхност, както и от цвета. Подът от мозайка с дебелина 2 cm, заедно с полагането и шлайфане, без бордюри и фуги, струва между 28 и 48 лв/m2.
На кого да се доверите за полагане на мозайка? Изпратете запитване до подходящи и надеждни майстори за мозайка във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълните формуляра по-долу.
вашето количество
единица
приблизителна цена
вашата цена
Цени на бетон за подове. Цени за доставка на бетон за подове.
Цени за импрегниране на декоративен бетон. Цени на защитен повърхностен слой на декоративен бетон.
Цена на микротопинг (микротопинг) бетон за подове. Цени за доставка и монтаж на микротопинг бетон за подове.
Цена на микротопинг (microtopping) бетон за стени. Цена за доставка и монтаж на микротопинг бетон за стени.
Цени на монтаж, шлайфане и изравняване на бетон
Цени за обработка на "измит" и полиран бетон. Цени за окончателната обработка на пода - "измит" и полиран бетон.
Ако търсите трайно подово покритие, което се поддръжа лесно и без много средства, препоръчваме ви да обърнете внимание на подовете от мозайка. Подходящи са за мазета, тераси, антрета, коридори, пасажи, фоайета, но също и помещения като хола. Мозайка може да се полага навсякъде, където има бетонна основа или циментова замазка, тоест подова замазка. Основата на мозайката е цимент, към който се добавят частици и парченца от инертни материали (каменни плочи или плочки, отломки, чакъл, пясък ...). Изглежда подобно на полиран мрамор или гранит, въпреки че могат да се добавят различни допълнения като боя или цветни материали, така че крайният вид да бъде напълно адаптиран към стила и дизайна на интериора. Въпреки че мозайката се среща най-често в обществени и държавни сгради, църкви, училища и болници, тя става все по-популярна и за фамилни къщи и апартаменти.
Мозайка, на италиански Terrazzo (терацо) означава тераса и произхожда от Средиземноморието. Тя е направена преди стотици години чрез пресоване на каменни стърготини в повърхността на естествена глина, която след това се е запечатвала с козе мляко. С течение на времето глината е заменена от цимент, а сега върху повърхността на този украсен под вече могат да се видят парчета стъкло, цветни камъни и други оцветени гранули. Съвременните мозайки включват полимери, смола и епоксидна смола, които подобряват текстурата и структурата, намаляват пукнатините и увеличават издръжливостта на материала. А козето мляко? Не се използва вече! Днешната мозайка е твърда и плътна и не изисква повърхностно запечатване. Чрез полиране и шлайфане се постига блясък, който трае с години.
Дори и днес старите мозаични подове не изглеждат по-малко привлекателни или зашеметяващи, защото парчета от блестящи агрегати улавят отражения и създават игри на светлина. Естествените каменни стърготини като мрамор, гранит и кварц са най-добрият избор за декориране на тераси, въпреки че се използват и други видове материали, включително стъклени камъчета, синтетични стърготини и частици силициев диоксид в широка гама от цветове. Опитните майстори на мозайка могат да създават много сложни модели и да превърнат обикновените подове в произведения на изкуството. Мозайката е издръжлива и устойчива, не е порьозна, а това предотвратява появата на петна и развитието на бактерии, което я прави най-добрият избор за често използвани места.
Техническият и технологичният напредък позволи, наред с други неща, разширено и по-широко използване на тераци. Днес той вече не е само материал за направата на подове, но и за други повърхности. Много производители на теракот имат свои собствени линии мозаечни плочки за стени и под. Използва се и за направата на кухненски и санитарни плотове, както и за гръб на определени кухненски елементи. Този все по-популярен материал се използва и за направата на мебели, осветление и декор. Някои дизайнери създават уникални творения от него, защото материалът очевидно ги вдъхновява.
Технически мрамор е друго име за индустриален продукт, изработен от истински мрамор, който съставлява повече от 90% от общата маса и 5-10% синтетичен полиестер, който действа като свързващо вещество и се характеризира със специални физико-механични свойства. Каменната смес има отлични технически, физико-механични и естетически свойства, сходни, но често с по-добро качество от съдържащите се в различните видове естествен мрамор.
- Интериорът на вашия дом ще добави нотка на класика и престиж.
- Средната ѝ продължителност е 75 години.
- Екологична е, защото много производители използват рециклирани материали.
- Лесно се почиства - просто трябва да пометете и избършете.
- Има безброй възможности за комбиниране на цветове и шарки.
- Може да се използва във всяка част на къщата, независимо колко е натоварено мястото.
- Невероятно издръжлива е.
- Задържа добре топлината, така че може да се използва като покритие за подово отопление.
- Устойчива на мухъл, вода, петна и бактерии.
- Може да се използва в екстериора.
Изработването на подове от мозайка е работа изключително за професионалисти; тя е много интензивна и взискателна, което означава, че е един от по-скъпите видове подове. Подовете без или с минимални геометрични шарки струват около 30 лв/m2 и повече, а разходите могат да се увеличат, ако искате по-сложен или многоброен дизайн или по-скъпи агрегати.
- Подът с мозайка е хлъзгав, когато е мокър - но и когато е сух, ако ходите по чорапи. Ако паднете на такъв под, ще се почувствате сякаш сте паднали върху бетонна настилка, така че не препоръчваме мозайка за домакинства с малки деца или възрастни хора.
- Без подово отопление плочките могат да бъдат студени и твърди през зимните месеци.
- Ако мозайката не е направено както трябва, тя лесно ще се напука. Тези пукнатини могат да бъдат поправени само от майстор.
Изработката на мозайка е сложна за направа и изисква специални познания и опит, така че това е работа изключително за професионалисти. От правилната изработка зависи дали ще се напука или не и колко дълго ще издържи. Освен знания и опит, за направата на мозайка са необходими специализирана техника и инструменти. Затова ви препоръчваме да се свържете с някой от опитните майстори. Можете да го намерите и на портала Daibau.bg, където, също така, ще можете да прочетете оценките на предишни клиенти и да разгледате препоръките на изпълнителите.
Подовете с мозайка са многофункционални, издръжливи и лесно се поддържат. Въпреки че мозайката е композитен материал, тя е една от най-екологичните подови настилки на съвременния пазар. Има много различни видове, в зависимост от използваните материали и производствените методи. Ето някои от най-често използваните видове мозайка през последните години.
В момента един от най-популярните видове мозайка, епоксидна мозайка, изисква най-малко поддръжка. Също така е един от видовете с множество предназначения, защото може да се използва както за подови настилки, така и за производство на работни плочи, плотове, плочки и подобни мебелни елементи. Ако добавим към това, гъвкавостта при оформяне - възможностите за приложение са почти неограничени по отношение на комбинацията от цветове и материали. Една от слабите страни на епоксидната мозайка е, че не се препоръчва за екстериор, тъй като не издържа на променливи и тежки външни условия.
Този тип мозайка се препоръчва особено за оживени места като търговски центрове, летищни терминали, университети. Поради своята издръжливост и факта, че е много рентабилен вариант, тя се използва все по-често. За производството на циментова мозайка е важно времето да е подходящо, тоест температурните условия да са такива, че мозайката да не се напуква. Не по-малко важна е сместа, от която ще се направи тя, всъщност съотношението на елементите, но и правилният начин на изработката ѝ.
За разлика от епоксидната мозайка, рустикалната е по-подходяща за използване на открито поради повърхността, подобна на мрамор, която е груба, за да бъде по-малко хлъзгава. Рустикалната мозайка може да се намери по-често в открити зони на хотели, търговски центрове, музеи, градски къщи и повечето търговски сгради с водни елементи като плувни басейни, фонтани, езера или изкуствени водопади.
Мозайката се изработва по мярка върху готова, здрава бетонна основа, което я прави особено подходяща за жилища, които имат бетонови подови плочи или циментова замазка, тоест замазка. Изливането може да продължи от няколко дни до няколко седмици, в зависимост от размера на пода и сложността на десена.
Съществуващите подови настилки (теракотни плочки, паркет и др.) първо се отстраняват, а след това бетоновата основа се шлайфа, за да се осигури адекватна адхезия на сместа за мозайката. Повърхността на мозайката трябва да е суха, еднаква и равна. Ако в основата има пукнатини, те трябва да се запълнят, а ако основата не е равна, се използва т.нар. изравнителна маса.
Ако сте избрали мозайка с десен от различни цветове или различни пигментирани смеси, тогава първо този модел трябва да бъде очертан или маркиран на повърхността с метални ленти, които ще разделят различните елементи. Дори и да сте избрали едноцветна повърхност, в случай, че е по-голяма, тя ще трябва да бъде разделена на сегменти (да се „раздели“) и по този начин да се излее на части, защото в противен случай по-късно мозайката може да се напука. Отгоре се нанася слой цимент, върху който, докато е още мокър, се поръсва сместа за мозайка и изравнява, част по част, според отбелязаните разделители. Парчетата от инертния материал, които стърчат, се притискат в повърхността, така че накрая всичко се изравнява. Когато сместа започне да се втвърдява, цялата повърхност се уплътнява и изравнява с тежък валяк.
Когато целият под е покрит със сместа от мозайката и когато се втвърди напълно (съхненето и втвърдяването отнема най-малко 48 часа), трябва да се изглади чрез шлайфане. При шлайфането се отделя много прах, тъй като това е сух процес, така че околните мебели и помещения трябва да бъдат добре защитени преди започване на работа.
След шлайфане повърхността на мозайката се намазва с фина смес от цимент, която запълва всички малки пори, създадени от шлайфането. След това всичко трябва да се почисти добре. В последната стъпка повърхността на мозайката отново се шлайфа с диамантен шмиргел, за да стане напълно гладка и лъскава. Когато подът е готов и тръгнете по него, ще можете да видите отражението си като в огледало!
След приключване, почти няма да имате работа около мозаечния под. Със сигурност обаче, ще е необходимо правилно почистване, за да може подът да запази блясъка и красотата си през следващите десетилетия. Ето няколко съвета:
- Ежедневно отстранявайте праха от повърхността.
- Избърсвайте незабавно разлятите течности.
- При необходимост използвайте разтвор за почистване на каменни подове за отстраняване на бактерии и натрупани замърсявания.
- Ако искате повърхността наистина да блести, използвайте машина за полиране на всеки няколко седмици, която можете да намерите в търговската мрежа. Само така подът може да бъде полиран до висок гланц. Можете също да използвате професионална машина за полиране на всеки 5 години; тя може да се вземе под наем или се обадете на майстора, който е направил вашета мозайка.
- Избягвайте почистващи препарати на базата на разредители, които могат да повредят полираната повърхност на мвозайката.
Ако се грижите добре за пода, той ще издържи няколко поколения. С течение на времето, обаче, на най-използваните места може да се появят пукнатини или разцепване. В такива случаи мозайката може да бъде поправено. Това изисква повторно професионално шлайфане и полиране. Ремонтираният под от мозайка ще блести също толкова ярко, както когато е бил чисто нов!
Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом
Шлайфане и полиране на мозайка
Освежаване на стара мозайка. 4410 лв дo 7350 лв
Подова замазка върху мозайка
Замазка за гараж 1587.6 лв дo 2646 лв
Фирма за изпълнение на 100м2 "мита" мозайка с бял цемент.
Мита мозайка 100м2, бял цемент, 2см дебелина върху бетонни пътеки. 5292 лв дo 8820 лв
Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство