Колко струва каменоделството? Цената зависи от сложността на терена, вида на камъка и начина на рязане, както и от самия каменоделец. Средната цена за полагане на естествен камък със стандартни размери върху подготвена основа е около 25 лв/m2. Цените на самия камък са доста различни; първата характеристика, от която зависи цената, е твърдостта - колкото по-твърд е камъкът, толкова по-скъпа е обработката. По-твърдият камък, обаче, поглъща по-малко вода, напуква се по-малко и издържа по-дълго. Цената зависи и от размерите; по-голям размер на детайла - по-висока цена. Цените на порфира със стандартни размери и дебелина 1-4 сm варират между 32 и 64 лв/m2. За направата на по-взискателни елементи, цените са по-високи. Цената на надгробните паметници изработени от естествен камък с поставяне, варира от 400 до 1 200 лв.
На кого да се доверите за обработка на камък? Изпратете запитване до подходящи и надеждни каменоделци във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.
вашето количество
единица
приблизителна цена
вашата цена
Цени на външен подпрозоречeн перваз от изкуствен камък. Цени на подпрозоречeн перваз от изкуствен камък, със стандартна дебелина 2 cm, без монтаж.
Цени на външен подпрозоречeн перваз от гранит. Цени на подпрозоречeн перваз от гранит, със стандартна дебелина 2 cm, без монтаж.
Цени на гранитни вътрешни подпрозоречни первази. Цени на подпрозоречeн перваз от гранит, със стандартна дебелина 2 cm, без монтаж.
Цени на вътрешен подпрозоречeн перваз от изкуствен камък. Цени на подпрозоречeн перваз от изкуствен камък, със стандартна дебелина 2 cm, без монтаж.
Цени на вътрешни мраморни подпрозоречни первази. Цени на мраморен подпрозоречeн перваз, със стандартна дебелина 2 cm, без монтаж.
Камъкът е естествен и многофункционален материал. Благодарение на своите характеристики и външен вид, той е отличен за покритие както на външни, така и на вътрешни повърхности.
Мраморът е метаморфен вид камък, който може да се полира. Поради своята „мекота“ той е по-чувствителен от другите и лесно се поврежда. Той обаче абсорбира влагата и реагира на атмосферните промени, затова се препоръчва за обзавеждане на вътрешни пространства.
Гранитът е много твърд и компактен магмен вид камък. Той е много здрав и устойчив на удар и е най-подходящ за подови настилки, плотове и всички други повърхности, които са директно изложени на високи и чести натоварвания. Има повече от сто вида гранит.
Пясъчникът е вид седиментен камък с груба структура, съставена от слоеве кварцов пясък. Предлага се в много варианти. Някои пясъчници (в зависимост от състава) са устойчиви на метеорологични влияния и са много лесни за обработка, така че често се използват в строителството или като последен слой на фасадата. Тъй като попиват добре боята, пясъчниците все повече се използват за облицовка на вътрешни стени.
Варовикът е вид седиментен камък, който се формира от фосилни останки от флора и фауна. Варовикът е навсякъде и е най-разпространеният и най-използван вид камък както в занаятите, така и в архитектурата и строителството.
Шистите са също метаморфен тип камък, чиято повърхност и вътрешност са от една и съща структура. Състои се от глина, кремък и шисти, така че се появява в няколко цвята и нюанси на червено и зелено. Често се използва за подови покрития, както вътрешни, така и външни.
Агломератът е изкуствен камък, който се прави от различни части руда, т.е. парчета естествен камък, към които се добавя свързващо вещество - най-често цимент, а може да бъде и епоксидни смоли или полиестер. Най-известният и най-старият вид този камък е класическата мозайка, който се използва в строителството от стотици години. Днес най-популярните видове изкуствен камък са съдържащите кварц, защото изглеждат естествено и са много устойчиви на удари и петна, твърди са и издръжливи и са изключително лесни за поддръжка. Най-добрият пример за такъв камък е т.нар. технически мрамор.
Чрез полиране, камъкът се превръща в гладка повърхност с висок гланц, която отразява всеки отделен кристал. В зависимост от вида на камъка, полираната повърхност е годна по различен начин. Мраморът, гранитът и варовикът са най-подходящи за полиране, но тяхната политура трябва да се поддържа редовно, за да не загуби големия си блясък.
Шлифоването дава гладка, но матова повърхност, която изглежда по-мека. Такава повърхност е по-дълготрайна, тъй като е по-трудна за повреда и по-лесна за поддържане от полирането. Най-добре се полират шисти, варовик и мрамор.
Чрез изрязване на камъка се получава матова повърхност. Камъкът първо се изрязва и след това само леко се шлайфа, за да се премахнат следите от триона, но не толкова, че да се опесъчи напълно, тоест да се полира. Този метод на обработка се използва най-често за варовик и мрамор.
При изпичане, повърхността на камъка се излага за кратко на висока температура и след това се охлажда бързо. По този начин повърхностният слой се отлепва, оставяйки гола груба текстура, която е отлична неплъзгаща се повърхност за настилка на външните повърхности и стълби или вътрешността на банята. Гранитът обикновено се третира по този начин.
Каменоделците правят масивни елементи като стълби, стени, огради, покривни покрития, рамки на прозорци и врати, венци и цокли и различни портали. Те могат да направят каменни плочи за облицовка на фасади и настилка на външни повърхности или пътеки. Те също така правят покрития за стени и подове в интериора, както и покрития за камини. Когато декорирате, често се правят плотове за кухня и баня, както и свободно стоящи или вградени елементи за мебели. Каменоделците правят надгробни плочи, както и по-малки занаятчийски елементи. Особено взискателни каменоделски работи са възстановителните работи на паметници на културата. Най-добре е, когато майсторът участва в проекта от фазата на планиране. Със своите професионални знания и опит той може да бъде от голяма помощ както на проектанта, така и на клиента при избора на най-добрия вид и форма камък за всеки детайл по желание.
Плотовете в модерния интериор са не само функционални, но и естетически елементи, защото създават стилна атмосфера в помещението. Гранитът и мраморът са най-често използваните за изработване на плотове за кухня и баня от естествен камък. Гранитът е по-подходящ за кухненски плотове, защото е по-траен. Той е устойчив на високи температури и повреди, така че можем да поставим гореща тенджера върху него и дори ножът да се изплъзне от ръката ви, докато режете нещо, няма да го отрежете. Мраморът, от друга страна, е по-добър за баня и други плотове в жилищното пространство. Освен естествени, за тези елементи често се използва изкуствен камък, както и керамични плочки. Те могат да бъдат отлична имитация на външен вид и тегло, но те са по-твърди и по-устойчиви. Плот, изработен от естествен или изкуствен камък, може да бъде обработен по няколко начина - чрез шлайфане, полиране, четкане, изпичане - всъщност като се набляга предимно на структурата и текстурата. Каменоделците винаги импрегнират повърхността на плота, направен по този начин, тоест защитават го, така че да е възможно най-устойчив на течности и петна.
Подпрозоречните первази (дъски) са най-често срещаният каменен елемент в къщите и апартаментите. Те често са изработени от мрамор, малко по-рядко от гранит, въпреки че той е практически неразрушим, тъй като е устойчив на всички външни влияния като влага, светлина, замръзване ... За външни подпрозоречни первази обикновено се използва гранит с дебелина 3 см или по-тънък. Обработката им е различна, но те са предимно полирани, за да бъдат гладки. Мраморът, който е по-порест и лесно може да покаже следи от влага и мазнини, може да се използва и за вътрешни подпрозоречни первази. Те обикновено са по-тънки - 2 cm.
Каменните стълби придават изтънченост на пространството. Елегантността и неограничената продължителност на живота са, в допълнение към лесната поддръжка, отлични причини за този избор. Мраморните стълби винаги са били считани за престижен архитектурен елемент във всяка сграда, а днес все повече се заменят с гранит, който е по-малко чувствителен към интензивно използване, повреди и замърсявания. Има много видове и от двата материала. Стълбището може да бъде едноцветно или комбинирано, в зависимост от текстурата на камъка. Каменоделците се занимават както с външни, така и с вътрешни стъпала, с тази разлика, че за външните винаги се препоръчва груба обработка (изгаряне или пясъкоструене), така че стъпалата да не са хлъзгави от дъжд или сняг.
Подовите настилки от естествен камък имат редица отлични свойства. Както вътрешните, така и външните каменни подове се поддържат много лесно и са устойчиви на всякакви влияния като топлина, замръзване, разливане на течности или мазнини и мръсотия. Камъкът, също така, акумулира много добре топлина и може да отоплява помещението дълго след изключване на източника на отопление.
Каменните стенни облицовки могат да подобрят качеството на живот във всяко помещение, тъй като естественият камък има много предимства. Структурата на естествения камък е такава, че поглъща звука, намалява ехото и значително подобрява акустиката. Камъкът е порест материал и затова се натрупва добре и бавно отделя топлина. Освен това той няма статично електричество, така че отблъсква праха, което улеснява поддръжката му. Камъкът може да се използва по различни начини като декоративно покритие за стени. Може например да се използва за украса на стената в хола зад телевизора, или за облицоване на тази с камината, за да се запази и разпространява топлината възможно най-дълго, или да се направи детайл на стената на трапезарията, спалнята ... Камъкът със сигурност е отлично покритие и за стена в банята.
Порталите са толкова естетични, колкото и функционални части на фасадата. Каменните портали са сред най-старите занаятчийски изделия и днес те все повече се използват в новото строителство. Традиционно, порталите се изработват от масивен камък и оформят с различни профили и типови отливки, за да изглеждат антични. Сега за тях се използват плочи с дебелина 2-3 см, които се полират, обгарят, четкат, смилат или обработват чрез комбинация от тези процеси.
Каменоделците предлагат и каменни градински елементи като фонтани, корита, маси, пейки, а също така изработват и мебели по поръчка. Каменните елементи винаги се вписват добре в естествената среда и освен това са дълготрайни и лесно се поддържат.
Надгробните плочи от естествен камък са почти вечни, защото са много устойчиви на външни условия. Те също са уникална работа, защото се извършват по поръчка, въпреки че понякога е по-добре да оставите избора на професионалистите, тоест архитекти, които работят с каменоделци.
Камъкът е издръжлив, но остарява и се износва под въздействието на външни фактори, така че трябва да бъде защитен възможно най-добре. Това се постига най-добре чрез импрегниране според вида и качеството на материала. Изборът на подходящ камък за конкретната цел е много важен. Каменоделците могат да импрегнират камък без използването на консерванти по следните начини:
Ако се прилагат всички тези защитни мерки и въпреки това има нужда от допълнителна защита, тогава майсторът ще използва консерванти за камъни. Тези агенти проникват в порите, запълват ги и ги свързват химически в непропусклив слой. По този начин каменоделците създават непропусклива повърхност, която е особено полезна за порести видове камъни като доломити, пясъчници или вулканичен камък. Почти всички консерванти за камъни са безцветни.
Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом
Да се покрие под със същата или подобна настилка
настилка за под гранит/или нещо подобно
вече има изграден под, но има части които не са облицовани.
трябва да се облицоват със същия цвят или подобен цвят камък/гранит.
8квм
352.8 лв дo 588 лв
поставяне на чупен камък - настилка 180 м2
Настилката се поставя около къщата, като се има предвид, че ще се монтират и отводнителни решетки 6174 лв дo 10290 лв
Праг баня техн ксмък
Трябва ми техн камък който да е с цвета на пода на баня с дължина 145см. Предназначение: праг за душ. По-долу изпращам снимка на банята. И отс е в Банско. 882 лв дo 1470 лв
Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство